2 bin 200 hastaya palyatif bakım

2 bin 200 hastaya palyatif bakım

İzmir’deki palyatif bakım çalıştayında, üçüncü yılını dolduran uygulamada büyük mesafe kaydedildiği ve başarı sağlandığı dile getirildi

  • Egeli Sabah
  • Pazar 13.06.2016
Sağlık Bakanlığı İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'ne bağlı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, "İzmir ve Türkiye'de Palyatif Bakım Uygulamaları"nın üçüncü kuruluş yıldönümü nedeniyle çalıştay düzenledi.

3. YILI
Yaşamı tehdit eden hastalıklardan kaynaklanan problemler ile karşılaşan hastaların ve hasta yakınlarının yaşam kalitesini, başta ağrı olmak üzere tüm fiziksel, psikososyal ve ruhsal problemlerin erken tespit edilerek ve etkili değerlendirmeler yapılarak önlenmesi veya giderilmesi yaklaşımı olan palyatif bakım uygulamaları, üçüncü yılını doldurdu. İzmir Kuzey KHB Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Emin Erbaycu, üç yıl önce 3 bin yatağın içinde mütevazı yataklarla palyatif bakıma başlandığını, bugün 75 adet palyatif yatağa ulaşıldığını 2015 yılında 2 bin 200 hastanın yatarak tedavi gördüğünü söyledi. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Nesim Tanğlay da kısa sürede palyatif bakım uygulamaları konusunda çok yol alındığına dikkat çekerek, "Başarılı sonuçların yanında kamu adına da altını çizmemiz gereken bir nokta, palyatif bakım hizmetlerini sunarken birçok kuruluş çok hızlı bir şekilde biraraya geldi. Çok önemli işbirlikleri oluştu ve bu süreç içerisinde işbirlikleri verimli ve hızlı bir şekilde ilerledi" diye bilgi verdi.
BİZE ULAŞIN