Dosya hazırlanırken kanunlar yok sayıldı

228 tesisin bakım ve onarımı için ihaleye çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilgili kanunda açıkça belirtilen “Doğal afetler hariç uygulama projesi yapılmadan ihaleye çıkılmaz” hükmünü dikkate almadı

Dosya hazırlanırken kanunlar yok sayıldı
İZMİR Büyükşehir Belediyesi, tartışma konusu olacak yeni bir ihale dosyası ile daha kent gündeminde. Büyükşehir Belediyesi, 10 ay boşu boşuna kira ödendikten sonra 3 milyon liraya yakın tadilat masrafı yapılan Halkapınar'daki Akdemir Plaza Binası'nın da aralarında bulunduğu 228 tesisin bakım ve onarımı için ihaleye çıktı. Bugüne kadar tek dosyada çıkılan en büyük bakım ve onarım ihalesi olarak da gösterilen ihalenin şartnamesi hazırlanırken kamu kurum ve kuruluşlarının uymakla zorunlu olduğu 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu yok sayıldı. Kanunun 62. Maddesi'nin değişik C bendinde, "Yapım işlerinde doğal afetler hariç uygulama projesi yapılmadan ihaleye çıkılmaz" hükmü dikkate alınmadı. İddiaya göre bakım onarım listesinde yer alan bir çok tesis uygulama projesi olmadan ihaleye dahil edildi.

İPTAL EDİLMESİ ŞART
Yine aynı kanundaki "Uygulama projesi bulunan yapım işlerinde anahtar teslimi götürü bedel teklif alınmak suretiyle ihale yapılması zorunludur" hükmü yer almasına karşın Büyükşehir Belediyesi birim fiyat üzerinden ihaleye çıkarak kanun maddesindeki yasal zorunluluğu da yok saydı. Bu durumu "skandal" olarak değerlendiren uzmanlar, 17 Haziran Cuma günü tekliflerin alındığı ihalenin iptal edilmesi gerektiği görüşünde birleşti. Elektronik Kamu Alımları Platformu'nda da (EKAP) ihale şartnamesine ilişkin ilan ve belgeleri yayınlayan Büyükşehir Belediyesi, bakım ve onarımdan geçirilecek 228 tesisin listesini yayınladı fakat bu tür ihalelerde "olmazsa olmaz" koşul kabul edilen ve ihaleye katılacak firmaların vereceği teklifi belirlemesinde önemli rol oynayan Mahal listesi yani hangi tesisin neresinde ne kadar imalat yapılacağına ilişkin ayrıntılı listeyi yayınlamadı. İhaleye katılan firmaların neye göre teklif verdiği ise merak konusu oldu.

ŞEFFAFLIKTAN UZAK OLUR
EKAP'ta, ihaleye ilişkin yayınlanan evraklar arasında "mahal listesinin" yer almamasının büyük bir eksiklik olduğunu anlatan uzmanlar, "Bu tür ihalelerde ihaleye katılacak firmanın sağlıklı şekilde teklif verebilmesi için nerede ne yapılacağını bilmesi ona göre teklif vermesi gerekir. İhale dosyasında tadilat yapılacak tesisin sadece ismini yayınlamak yeterli değildir. Listede ismi yer alan tesisin neresinde ne tür bir tadilatın yapılacağı, kaç metrekarelik tadilat yapılacağı, mutlaka tarif edilmelidir. Aksi takdirde hangi tesiste ne tür bir onarımın yapılacağı belli olmayacağından bu ihale şeffaflıktan uzak, suistimale açık bir ihale konumuna düşecektir "dedi. Uzmanlar yine aynı kanun maddesine göre 'Uygulama projesi bulunan yapım işlerinde anahtar teslimi götürü bedel teklif alınmak suretiyle ihale yapılması zorunludur' hükmü yer almasına karşın Büyükşehir Belediyesinin birim fiyat üzerinden ihaleye çıkarak bunu da yok saydığını yol yakınken yanlıştan dönülmesi gerektiğini söyledi.

?TESİSLERDEN BAZILARI
İhale dosyasında Konak Meydanındaki mevcut belediye sarayı, Halkapınar'daki ek hizmet binası, Buca'daki Balık ve Sebze hali, Kültürpark'taki İsmet İnönü Kültür Merkezi, Mogambo Gece Kulübü, İnciraltı'ndaki gençlik merkezi ve amfi tiyatro, Çankaya'da eski itfaiye binasında hizmet veren APİKAM, Tarihi Havagazı Fabrikasındaki reyon ve büfeler, Basmane'deki Ayavukla Kilisesi, Belediyenin restore ettiği Bornova Doğanlar'daki Şapel, Gaziemir'deki semt garajı, Uzundere'de TOKİ'den satın alınan toplu konutlarla, çeşitli semtlerde hizmet veren umumi tuvaletler ve belediye personelinin yararlandığı lojmanlar da yer alıyor.
BİZE ULAŞIN