Babasına hayat verdi

Babasına hayat verdi

İzmirli Hümeyra, nakil olmadığı takdirde diyalize mahkum olacak babası Muhsin Altan’a Babalar Günü öncesi böbreğini vererek can verdi

  • Egeli Sabah
  • Cumartesi 19.06.2016
Geçen yıl babasının Babalar Günü'nü, oturdukları lojmanın bahçesinde kardeşleriyle birlikte hazırladıkları afişle kutlayıp ona olan sevgilerini dile getiren Hümeyra Altan'ın (21) bu yılki hediyesi, o günden biraz erken ama çok kutsal ve paha biçilemez oldu. Genç kız, nakil olmadığı takdirde diyalize mahkum olacak babası Muhsin Altan'a (51) bir böbreğiyle can aşısı olurken, "Bu hem benim hem kardeşlerim adına tek babama da değil aileme de verdiğim bir hediye. Bunun babamın yaşamına yaşam kattığını düşünüyoruz, inşallah öyle olur" dedi.

ÖNCE KARŞI ÇIKTI
İzmir'de, devlet memuru olan 4 çocuk babası Muhsin Altan, 2000 yılında yüksek tansiyon nedeniyle hastanelik oldu. Yüksek tansiyonun böbreklerine zarar verdiği belirlenen Altan, nefroloji uzmanına yönlendirildi ve o tarihten itibaren ilaç tedavisi ve doktor kontrolleri başladı. Ancak Altan'ın sağlık durumu yavaş yavaş kötülemeye başladı ve İzmir'de nakil için İzmir Kent Hastanesi'ne geldi. Doktorlarının diyalize girmeden canlı verici nakil olması halinde çok daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürebileceğini söylemesi üzerine Muhsin Altan, ailesinden gönüllü donör aradı. Akrabalarından uygun verici çıkmazken, daha ilk günden gönüllü olan kızı Hümeyra (21) ve oğlu Yunus Emre'nin (25) ısrarlarına karşı çıksa da itirazını çocuklarına kabul ettiremedi. Doku uyumunda Hümeyra ağabeyinin bir adım önünde çıkınca, baba kız Altanlar, geçen şubat ayında Opr. Dr. Işık özgü, Opr. Dr. Uğur Saraçoğlu, Doç. Dr. Ebru Sevinç Ok'tan oluşan ekip tarafından nakil operasyonuna alındı. Hümeyra'dan alınan bir böbrek, başarıyla Muhsin Altan'a nakledildi, baba kız kısa bir süre sonra taburcu edildi. Özel bir şirkette çalışıp Açık Öğretim Fakültesi'nde okuyan Hümeyra Altan, "Donör olmam babam iyileşsinden, öteydi. Çünkü o hastaydı ve hepimiz mutsuzduk. Babasız kalmak istemiyorduk, onu öyle hasta görmeye alışamıyorduk. Ben 4 taneyim o bir tane. Ben olmasam da olur. Bu düşünceyle ağabeyim ve ben babama gönüllü donör olduk, ben verici oldum. Şimdi çok mutluyuz, birlikteyiz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN