Donanımımız tam ama bağış yetersiz

İzmir’deki ilk organ naklini gerçekleştiren cerrah olan Prof. Dr. Hoşcoşkun, Türkiye’nin organ nakli konusunda bu alandaki en iyi ülkelerden bile hiçbir eksiğinin bulunmadığını söyledi

Donanımımız tam ama bağış yetersiz
Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 12 Ekim 1987 tarihinde Konyalı Behice Tor'a kadavradan böbrek nakleder, İzmir'deki ilk organ naklini gerçekleştiren Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun, Türkiye'nin bu alanda çok donanımlı olduğunu ancak bağış sıkıntısı yaşandığın dile getirdi. Şimdiye kadar 2 bin kişiye organ nakli yapan EÜ Organ Nakli Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun, Türkiye'deki organ nakillerinin geldiği noktayı değerlendirdi. "Türkiye'nin organ naklindeki başarısı Kuzey Amerika ve Batı Avrupa ülkeleri ile başa baştır" diyen Hoşcoşkun, "Organ naklindeki başarılı ülkelerden, herhangi bir eksik ve yetersizliğimiz yok. Sadece kadavra bağışlarında eksiklik yaşıyoruz. Organ nakli ile ilgili yanlış düşünceler var. İnsanlar aslında organ nakline sıcak bakıyor. Ancak bazı kişiler organı bağışlama noktasına gelince, bazı bahanelerin altına sığınarak vazgeçiyorlar. Bilinçlendirme gerekli" diye konuştu.

BİRÇOK ÜLKEDEN GELİYORLAR
Prof. Dr. Hoşcoşkun, Türkiye'de yılda 4 binin üzerinde böbrek, kalp, karaciğer, akciğer ve pankreas nakli yapıldığını, bunun 3 binini böbrek naklinin oluşturduğunu anlattı. Organ nakillerinde Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nin Türkiye'deki en önemli merkez olduğunun altını çizen Hoşcoşkun, şöyle devam etti: "Hastanemizde her hafta salı günleri canlı donörden 2 veya 3 tane nakil gerçekleştiriyoruz. Ancak son dönemdeki çarşamba günleri de nakil yapmaya başladık. Kadavradan nakiller ise gece gündüz demeden sürüyor. Organ nakli çok zahmetli bir iş, bu sebeple Ege Üniversitesi Organ Nakli Merkezi'nde aktif cerrahide 10 cerrah, destek sağlayan 80'e yakın hekim ve hemşire ile personelini de eklediğimizde 150 kişilik dev bir ekibimiz var. Ege Üniversitesi, organ naklinde altyapısı en gelişmiş, üst düzeyde bir merkezdir. Hastanemize Kosova, Bosna Hersek, Suriye, Mısır, Irak ve Azerbaycan, Romanya ve Almanya'dan nakil için gelen birçok hasta var."

HASTALAR MEMNUN
Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun'un başında bulunduğu Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nde 10 yıl önce böbrek nakli olan Mahmut Uğur, "Ameliyatımı yaklaşık 10 yıl önce oldum ve sağlığıma kavuştum. Herhangi bir sıkıntım yok. Allah tüm hekimlerimizden razı olsun" dedi. Kızına böbreğini vermek için ameliyathaneye giden 46 yaşındaki Hatice Boz, "Kızım için herşeyi yapmaya hazırım bir an bile böbreğimi vermek için düşünmedim. Biz Kütahyalıyız, Ege Üniversitesi'nin nakilde en iyi yer olduğunu biliyoruz. Hekimlerimize güvendik ve öyle geldik" dedi.
BİZE ULAŞIN