Prenseslerin ilk tercihi

Moda ve iç giyim eğitimi alan Nur Karaata, adını taşıdığı markasıyla Suudi prenseslerin dikkatini çekti. Kısa sürede büyük yol alan Karaata, “Rahat ama aynı zamanda şık olmayı hedefliyoruz” dedi

Prenseslerin ilk tercihi
Genç yaşında moda alanında kendini geliştiren Nur Karaata, mayo ve içgiyimde adını marka haline getirdi. Suudi prenseslerinin en çok giydiği marka olduklarını belirten Karaata ile İzmir'den Arabistan'a uzanan tasarım hikayesini Egeli Sabah okuyucuları için anlattı.

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Bir gün mayo ve bikini tasarlamanın hayalini kuruyor muydunuz?
- 1989 Manisa, Turgutlu doğumluyum. Tarım ve inşaat sektöründe bulunan bir ailenin kızı olduğum için aile şirketinde çalışmak yerine, gerçekten yapmaktan çok keyif aldığım moda alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Türk Koleji'nden mezun olduktan sonra, iç mimarlık lisansı aldım. Sonrasında ise New York ve Milano'da dil eğitimlerimi tamamladım. Son olarak London College of Fashion'da mayo ve iç giyim üzerine bir eğitim aldım. Yaklaşık 10 yıldır blog, tv programları, editörlük, styling, markalara özel kreatif direktörlükler ile moda sektörünün içerisindeyim. Tabii bir de alışveriş sitem Nunu's Closet var. Mayolara her zaman özel bir ilgim vardı ama adımı marka haline getirmek aklımda olan bir şey değildi.

Moda sektöründeki bir çok tasarımcı, kıyafet, çanta, ayakkabı ya da aksesuar tasarlıyor. Siz neden mayo ve bikini tasarımlarına yöneldiniz? - Yaz tatilleri benim yaşama sebebim gibidir. Her güne farklı bir mayo giyme isteği ve aynı zamanda kendi üzerimdekini başkasında görme olasılığını sıfıra indirmek için belki de bilinçaltım beni böyle bir işe yönlendirmiştir.

Orta Doğu'da prensesler senin mayolarını tercih ediyor. Bu nasıl oldu?
- Suudi Arabistan'da Kral Abdullah'ın soyundan Rania Abdullah el Shaheri benim mayo tasarımlarımı internetten görüp mail attı. Bu şekilde tanıştık. Şimdi Suudi prenseslerinin en çok giydiği markayız. Bir çok ünlü isim de ürünlerimizi severek giyiyor. Türk ve yabancı bloggerla da çalışıyoruz.

Peki sizce mayo mu bikini mi? Eskiden bikini giymek, hatta olabildiğince ince ipli, minik parçalı bikiniler makbul iken, şu an iddialı mayolar ön planda. Bu süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?
- Güneşlenmek için bikini tabiki tercih edilebilir. Ben de yaz başında bu şekilde güneşleniyorum. Aslında bu tamamen kişisel bir konu. Vücudunuza yüzde yüz güveniyorsanız tüm yaz boyunca bikini de tercih edebilirsiniz. Ama bence mayo vücudu toparlayıcı özelliği olduğu için daha fit gösteriyor.

Happy-hour kavramının da bu sektöre katkısını inkar edemeyiz herhalde... Bunu düşünerek tasarım yaptığın oluyor mu?
- Kesinlikle, geçen sezon beach party konseptinde bir koleksiyon hazırlamıştık. Bu yıl, cruise seyahatleri üzerine düşünülüp tasarlanmış bir serimiz var. Bu marka, rahat ama aynı zamanda şık olmayı hedefleyen, gösterişi seven, iddaalı olmaktan çekinmeyen cesur kadınların markası.

Peki ya kadınlar Nur Karaata Swimwear'ı neden tercih etmeli?
- Ürünlerimizin tercih edilme sebebi, genel olarak çok fazla sayıda üretilmemesi. Biz buna aslında 'semi beach couture' diyoruz. Ürün çeşitliliğine ağırlık verip, adetlerimizi az tutuyoruz. Kimse pişti olmak istemez. Müşterilerimize de bu duyguyu yaşatmamak bizim asıl hedefimiz. Bu sezon , 'Limited Edition' başlığı altında bir koleksiyonumuz da var. Sezon başlamadan tükenmek üzere...

Popülerleğiniz her geçen gün artıyor. Nasıl bir duygu ne gibi çalışmalar içerisindesiniz?
- Sezona ve zamana ayak uydurmaya çalışıyoruz. Bir sonraki sezon çalışmalarına şimdiden başladık. Moda sektörü gerçekten yakalanamaz bir hızla ilerliyor ve doğru zamanda doğru işler yapmak için çok planlı bir şekilde çalışmamız gerekiyor.

Hedefiniz nedir? Moda haftalarına katılmayı düşünüyor musunuz mesela?
- Bu hafta Bodrum'da sürpriz bir defilemiz olabilir. Sonrasında ise Çeşme'de özel bir party planladık. Daha önce Arabistan'ın başkenti Riyad'da bir etkinliğimiz olmuştu. Şimdi yurtdışındaki yeni hedef noktamız Dubai!
BİZE ULAŞIN