Sıcak hava dalgası Ege’yi fena çarptı

Mevsim normallerinin 5 ila 9 derece üzerinde seyreden sıcaklar, günlük hayatın yanı sıra tarımsal üretimi de olumsuz yönde etkiliyor. Vatandaşlardan zorun olmadıkça dışarı çıkmamaları istendi

Sıcak hava dalgası Ege’yi fena çarptı
Ege'de geçen hafta başlayan ve hafta sonunda etkisini artıran sıcak hava dalgası sürüyor. Meteoroloji, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve batısı ile Güneydoğu Anadolu bölgelerinde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 5 ila 9 derece üzerinde seyredeceğini duyurdu. Denizli'de gölgede 42 dereceyi bulan hava sıcaklığı sebebiyle dün kamuda çalışan engelli, hamile, kalp ve damar hastalığı, hipertansiyon, KOAH, diyabet ve kanser gibi kronik hastalığı olan kamu görevlilerine valilik tarafından idari izin verildiği bildirildi. Vatandaşlardan saat 10.00 ile 16.00 arasında mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaları istendi.

UZMANDAN UYARILAR
Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Başak Bayram, sıcak havada bol sıvı tüketilmesini önererek, "Aşırı sıcak havalar nedeniyle ülkemizde ve dünyada, başta yaşlılar ve kalp hastaları olmak üzere birçok insan yaşamını yitirmektedir. Aşırı su ve tuz kaybına bağlı olarak halsizlik, sersemlik, bulantı kusma, baş ağrısı, kas ağrısı gibi şikayetler görülebilir. Bu durumda serin yerde istirahat edilmeli ve tuz içeren sıvılar tüketilmelidir. Soda ve ayran iyi bir çözüm olabilir. Genellikle sıvı alımı ve serin ortama geçiş sonrasında düzelir. Şikayetleri düzelmeyen, aşırı halsizliği olan özellikle yaşlı kişiler bir sağlık kuruluşuna götürülmelidir" dedi.

ÜZÜMLER KURUDU
Sıcak hava Manisa'nın Alaşehir ilçesindeki üzüm bağlarını vurdu. Taze bağ yapraklarının alınması nedeniyle açıkta kalan üzüm salkımları, 41 derece sıcaktan etkilenerek yanmaya ve kurumaya başladı. Çiftçi, kış ve bahar aylarında yaşanan don ve dolu afetlerinden sonra şimdi de sigorta kapsamına girmeyen güneş yanıkları karşısında zor durumda kaldı. Alaşehir Ziraat Odası Başkanı Necdet Türk "Sıcak hava dalgası üzüm bağlarına zarar verdi. Ortalama 41 dereceye kadar çıkan sıcaklıklarda, açıkta kalan ve özellikle güney-kuzey yönünde dikilen bağlarda güneş ışınları sabah ve öğlenden sonra dik vurarak, salkımlarda yüzde 30-40'lara varan oranlarda zarara neden oldu. Üreticilerimiz 22.00- 07.00 saatleri arasında sulama yaparak, potasyum ürün gruplarıyla takviye yaparak bir ölçüde sıcakla mücadele edebilirler. Sıcaklıklar etkisini kaybedinceye kadar kesinlikle gündüz bağ işleri, sulama işleri, ilaçlama yapılmaması gerekir" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN