2017’ye uzarsa esnaf dayanamaz

Ticaretin kalbi konumundaki Gıda Çarşısı’nda İZSU’nun başlattığı kazı çalışması esnafı fena vurdu. Yavaş ilerleyen çalışmaların 2017’de biteceğini öğrenen çarşı sakinleri “kepenk kapatırız” diyor

2017’ye uzarsa esnaf dayanamaz
İzmir'de ticaretinin kalbi konumundaki Yenişehir Gıda Çarşısı'nda, İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU ekipleri tarafından başlatılan atıksu ve yağmur suyu kanalı inşaatı kazı çalışmalarının yavaş ilerlemesi hem esnafın işlerini düşürdü hem de trafik sıkışıklığına neden oldu. Bölgede tam bir trafik keşmekeşi yaşanıyor. Sabah ve akşam saatlerinde daha yoğun olmak üzere günün her anında Gaziler Caddesi'nde uzun araç kuyrukları oluşuyor. Etrafa yayılan toz toprak, bazı sokak ve caddelerin araç trafiğine kapalı olması ve ağır giden çalışmalar nedeniyle esnafın işleri de büyük oranda düştü. Çalışmaların 2017'de tamamlanacak olması esnafı kara kara düşündürüyor. 1202/1 Sokak'taki lokantada çalışan Mehmet Varan, "1 ay önce işyerimin önündeki bu büyük çukuru kazdılar. Lokantanın içi dışı sürekli toz toprakla kaplı. Biz temizlemekten bıktık artık. İşlerimiz inanılmaz şekilde düştü. Aracı olanlar park edecek yer olmadığı için hiç gelmiyor. 2017'ye kadar çalışmalar devam edecekmiş. Yakında esnaf burada kepenk kapatmaya başlar. Aziz Kocaoğlu sağolsun. Bu dükkândan 12 kişi ekmek yiyor" dedi. Temizlik firmasında çalışan Meryem Özbağlar (34), "İşe gidip gelirken ağzımızı burnumuzu kapatıp geçebiliyoruz. Çalışmalar çok ağır ilerliyor. Esnaf ve burada çalışanlar bu durumdan çok sıkıldı. Çalışmaların hızlandırılmasını ve bir an önce tamamlanmasını istiyorum" diye konuştu. Bir bankada temizlik görevlisi olarak çalışan Sevim Karaca, "Eskiden bankanın önünü bir kez pas pas yapardım. Şimdi günde 10 defa yapıyorum yine de temiz olmuyor. Trafik de görüldüğü gibi berbat durumda" şeklinde konuştu. 10 dakikalık mesafeyi bile artık yarım saatta katedebildiklerini belirten Pınar Kelleoğlu, "Trafik çilesinin yanında toz toprak da cabası. İnsanlar 1 kilometrelik mesafeyi yarım saatte geçemiyorlar. Sıcak hava da bir yerden bastırınca insanlar çıldırıyorlar" dedi.

SAAT 17.00'DE PAYDOS
Temizlik malzemeleri satan firmanın sahibi İlhami Bilgiç, "11 yıldır burada esnafım. 1 ay önce başlanan kazı çalışmaları hala bitirilemedi. Gıda Çarşısı bir ticaretin kalbinin attığı bir bölge. Burada gece gündüz çalışıp çalışmalar çok hızlı bir şekilde bitirilmesi gerekiyor. İnsanlar alışveriş yapmaya gelemiyor. Dükkanımızı günde 2-3 kere süpürüyoruz ama temizleyemiyoruz. Toz toprak solumaktan bıktık. Her gün burada sürücüler arasında kavgalar çıkıyor. Günde en az 10 kişinin kavgasına tanıklık ediyoruz" diye dert yandı. 10 senedir Gıda Çarşısı'nda kuruyemiş satışı yaptığını söyleyen Ömer Kalem, "1 ay önce bu büyük çukuru kazdılar. Gördüğünüz gibi ortada çalışan işçi yok. İşçiler akşam saat 17.00'de paydos ediyorlar. Gece çalışan yok. Çalışmalar uzadıkça uzuyor. Esnaf mahvoldu. 40 derece sıcakta içeri toz toprak girmesin diye kapı pencere açamıyoruz. Bu işler elbette yapılacak ama bu kadar yavaş olmamalı. Çukurlar da kapatılmalı " dedi.
BİZE ULAŞIN