Diyabet hastalığı artık kader değil

Diyabet hastalığı artık kader değil

Genel cerrahi uzmanı Namık Özkan, diyabet cerrahisi sayesinde hastanın insülin ve ilaç kullanma miktarında düşüş yaşandığını, ameliyatın başarı oranının yüzde 95 olduğunu söyledi

  • Egeli Sabah
  • Cumartesi 26.06.2016
Sınırlı sayıdaki hekim tarafından yapılabilen diyabet cerrahisi sonrasında, hasta insülin veya hap kullanmayı bırakırken, yüksek kolesterol ve hipertansiyon gibi sorunların yanı sıra, hastalığın göz, böbrek, karaciğer gibi organ kayıplarına sebep olan etkilerin de kontrol altına alındığı bildirildi. Türkiye'de diyabet cerrahisini uygulayan sayılı hekimlerden Özel Tekden Denizli Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Namık Özkan, ameliyatın başarı oranının yüzde 95, hastaya faydasının ise yüzde 100 olduğunu belirtti. Doç. Dr. Özkan "Yüksek ünitelerde insülin ve yüksek miktarlarda ilaç kullanmak zorunda olan hastanın, ameliyat sonrasında insülin ve ilaç kullanma miktarlarında ciddi oranlarda düşüş oluyor. Bazı hastalar insülini bırakarak çok düşük miktarlarda ilaç ile hayatını sürdürebiliyor. Bunu da başarılı sayarsak, başarı oranı yüzde 100'dür. Bu ameliyatın riski ise herhangi bir sindirim sistemi ameliyatından daha fazla değildir" dedi.

İNSÜLiN İHTİYACI BİTİYOR
Doç. Dr. Özkan, diyabet hastalığının "çağın vebası" olarak adlandırıldığını ve Dünya Sağlık Örgütü'nün rakamlarına göre her yıl dünyada yaklaşık 4 milyon insanın tip 2 diyabet hastalığı yüzünden hayatını kaybettiğini söyledi. Türkiye'de ise son 10 yıl içerisinde şeker hastalığının yüzde 50 oranından fazla bir şekilde artığına dikkat çeken Doç. Dr. Özkan, "Türkiye'de ise her yıl yaklaşık 32 bin kişi diyabet ya da diyabete bağlı hastalıklar sebebiyle hayatını kaybediyor, bu rakam günde yaklaşık 87 kişi gibi çok yüksek bir seviyededir. Ancak bu ameliyat sayesinde şeker hastalığı bir kader olmaktan çıkmıştır. Tip 2 diyabet hastalarına uyguladığımız tedavi sayesinde artık kilo problemleri, şeker hastalığına bağlı organ kayıpları ve ilaç-insülin ihtiyacını sona erdirmek mümkün. Ayrıca şeker hastalarında ileriki yıllarında ortaya çıkması muhtemel diyaliz tedavileri, göz ameliyatları, kalp ameliyatları gibi pek çok ameliyatın da yapılmasına gerek kalmayacaktır" diye bilgi verdi.
BİZE ULAŞIN