Başbakanın tutumu esnafı umutlandırdı

İzmir Esnaf Odası Başkanı Zekeriya Mutlu, yeni hükümetin ve Başbakan Binali Yıldırım’ın ekonomiye duyarlı tutumu sayesinde, son dönemdeki kayıpların kapatılabileceğine inandıklarını dile getirdi

Başbakanın tutumu esnafı umutlandırdı
İZMİR Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, turizmde yaşanan sıkıntıya dikkat çekerek, dokuz günlük bayram tatili ile bayram ertesi yaz sezonun iyi değerlendirilmesi halinde kayıpların kapatılabileceğini söyledi. Mutlu, Başbakan Binali Yıldırım'ın ekonomiye duyarlı tutumunun camialarının içini rahatlattığını, geleceğe güvenle bakmasını sağladığını dile getirdi. Türkiye'nin son dönemdeki terör olayları nedeniyle büyük acılar yaşadığını kaydeden Mutlu bunun yanı sıra turizm sektöründe de gerek yerli gerek yabancı turist sayısında belirgin düşüşler meydana geldiğini ifade etti. Daralmanın sadece turistik işletmeleri değil, başta esnaf olmak üzere turistik yörelerdeki tüm bölge halkını etkilediğini anlatan Mutlu iç ve dış turizmde Ramazan aylarında ivme kaybının normal olduğunu belirtti.

GÜVENLE BAKIYORUZ
Mutlu, yeni hükümetin ekonomiye verdiği değer sebebiyle yaz sezonuna umutlu baktıklarını anlatarak şöyle devam etti: "Hükümetin Ramazan Bayramı tatilini 9 güne çıkarması yerinde bir uygulama olmuştur. Bayramda İzmir ve turistik ilçelerinde özellikle yerli turistlerden kaynaklanan canlanma beklenmektedir. Başbakan Binali Yıldırım'ın bizzat başkanlık yaptığı EKK'da azalan turist sayısı nedeniyle turizm sektörüne yönelik önlemler görüşülmüş, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, reel sektörün yükünü hafifletecek ve yatırım ortamını iyileştirecek ekonomi paketinin TBMM'ye sevk edileceğini açıklamıştır. Dolayısıyla, Başbakan Binali Yıldırım'ın ekonomiye duyarlı tutumu camiamızın içini rahatlatıyor, geleceğe güvenle bakmasını sağlıyor." Şubat ayında açıklanan 9 maddelik turizm paketine de dikkat çeken İESOB Başkanı Mutlu, 'Paket büyük ölçüde konaklama tesisleri ve seyahat acentalarını kapsamaktadır. Bu desteklerin bölgelerde ticari faaliyette bulunan kesimlere de yansıtılması önemlidir. Turistik bölgelerde faaliyet gösteren esnaf sanatkarlar için kamu bankalarınca uygun faizli kredi imkanı, vergi indirimleri, yerli turistlerin turistlik bölgelerimize ucuz ulaşımının sağlanması gibi teşviklerin devreye sokulması yerinde olacaktır" dedi.
BİZE ULAŞIN