Ey ruh bize randevu ver!

Kocaoğlu’yla görüşemeyen arsa mağdurları, seslerini duysun diye hain olarak nitelenen İzmir’in eski belediye başkanlarından Hasan Paşa’nın ruhunu çağırdı

Ey ruh bize randevu ver!

İmar haklarını elde etmek için 40 yılı aşkın süredir hukuk mücadelesi veren Balçova Arsa Mağdurları, Konak Meydanı'nda renkli bir eyleme imza attı. Yaklaşık 500 arsa mağduru toplu SMS ile Başkan Aziz Kocaoğlu ve CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır'dan randevu talebinde bulundu. Ardından da temsili olarak Yunan işgali sırasında düşmanla işbirliğine gittiği ve yolsuzluklar yaptığı belirtilen İzmir'in eski belediye başkanlarından Hacı Hasan Paşa "ruhunu çağırma seansı düzenlendi. Mağdurlar, SMS ile randevu taleplerinin karşılıksız kalması halinde bir kez daha yolsuzlukları ve hainliği ile anılan Hasan Paşa'nın "ruhunu çağıracaklarını" anlattı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, Uzundere'deki kentsel dönüşüm projesi ile Balçova'daki arsa mağduru namuslu vatandaşları ahmak yerine koyduğunu öne süren grubun sözcüsü ve avukatı Mustafa Kemal Turan, Hazine arazisindeki kaçak yapılaşmanın sorumlularının kentsel dönüşüm adı altında ödüllendirildiğini, öte yandan 40 yıldır imar hakkı elde edemeyen 5 bin arsa mağdurunun cezalandırıldığını söyledi. Turan, ayrıca CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan hakkında, ayrıcalıklı bir gruba 1 milyar liralık imar rantı sağladığı iddiası ile bin arsa mağduruyla birlikte ayrı ayrı suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

HESAP SORACAĞIZ
Turan, "Normalde herkes imar plan tadilatlarında kamuya yüzde 40 terk yaparken bu imar dosyasında yüzde 20 terk uygulanıyor. Böylece Murat Bakan'ın vekalet aldığı ayrıcalıklı gruba 1 milyar liralık haksız imar rantı sağlanıyor. Meclis hukuk komisyonu başkanı, noterden vekalet alabilir mi? Kendisinin tarafsız olması gerekir" diye konuştu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na da seslenen Turan, "Murat Bakan, o dönemde senin hukuk komisyonu başkanındı. Eğer Murat Bakan'ın mecliste dosyası görüşülecek gruptan vekalet alması, iş takibi yapması normal diyorsan gel biz de sana karşı yapalım. Eğer anormalse sende gel bizimle birlikte Bakan hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulun. Gözümüzü açalım. Sistem bunun üzerine kurulu. AİHM'de tazminat zaten gözüktü. Önümüzdeki ay sizin tazminatınızdan sonra bu arkadaşlardan tek tek hesap soracağız. Hepsinin burunlarından fitil fitil getireceğiz" diye konuştu. Turan ayrıca eski belediye başkanlarından Hasan Paşa'nın fotoğrafının İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde asılı olduğu duvardan indirilmesini istedi. Turan, "Arsa mağdurları olarak bir ironi yapıp, onun ruhunu çağırma seansı düzenledik"diye konuştu.

BİZE ULAŞIN