FETÖ’nün vakfında milyonluk vurgun

FETÖ’den aranan Akın İpek’in kurucusu olduğu vakfın, 2011-2015 yılları arasında Bergama ve Dikili’de muhtarlara teslim edilmiş gibi gösterdiği 1 milyon 217 bin liralık yardım paketlerini dağıtmadığı belirlendi

FETÖ’nün vakfında milyonluk vurgun
FETÖ/PDY'ye finansal destek sağladığı için hakkında yakalama kararı çıkarılan firari Akın İpek'in kurucusu olduğu Koza-İpek Eğitim Sağlık Hizmet Yardım Vakfı'ndaki yolsuzluk yapıldığı ortaya çıktı. Akın İpek ile birlikte annesi Melek İpek, kardeşleri Tekin İpek, Pelin Zenginer ile Koza İpek Holding A.Ş, ATP İnşaat ve Ticaret A.Ş. ve Koza Altın İşletmeleri A.Ş'nin kurucuları arasında yer aldığı vakfın yolsuzluk için kullandığı yöntem herkesi şok etti. Merkezi Ankara'da bulunan Koza-İpek Vakfı'ndaki yolsuzluk ile ilgili Vakıflar Genel Müdürlüğü Müfettişliği tarafından soruşturma başlatıldı. 2011-
2015 yılları arasında vakıf üzerinden İzmir'in Dikili ve Bergama ilçelerindeki 4 köy muhtarı üzerinden 1 milyon 217 bin 374 liralık sahtekarlık yapıldığı tespit edildi.

İMZA ATTIRDILAR
İzmir'in Bergama ilçesindeki şu anda kayyum tarafından yönetilen Koza Altın'ın Ovacık Altın İşletmesi'ndeki 2011'de düzenlenen toplantıya dönemin Dikili Çukuralan Mahallesi Muhtarı Sezai Akbulut, Nebiler Mahallesi Muhtarı Safa Reşit, Çağlayan Mahallesi Muhtarı ile Bergama Ayvatlar Mahallesi Muhtarı Hasan Hüseyin Ataş çağrıldı. Toplantı bittikten sonra dönemin İdari İşler Amiri olan Mehmet Ergit yanında getirdiği çok sayıdaki boş yardım teslim alındı belgelerini muhtarlara imzalattı. Muhtarların neyi imzaladıklarını sorunca, Ergit yapacakları yardım paketleriyle ilgili imza aldıklarını söyledi. Ergit'e güvenen muhtarlar bunun üzerine önlerine konan tüm belgeleri imza attı. Geçen yıl ekim ayında Koza Holding'e bağlı olan şirketlerle birlikte kayyum atanan Koza İpek Eğitim ve Sağlık Hizmet Yardım Vakfı'ndaki belgeler detaylı incelendikten sonra büyük yolsuzluk ortaya çıktı. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yardım teslim alındı belgeleri incelendi. Yapılan detaylı araştırmada FETÖ'cüler tarafından muhtarlara boş belgelerin imzalatıldığı, paket sayılarının da vakıf yöneticileri tarafından doldurulduğu, belirtilen sayıdaki yardım paketlerinin dağıtılmadığı anlaşıldı. Muhtarların bazılarının yardımların çok küçük bir kısmını aldıkları, bazılarının ise hiç yardım paketi almadığı belirlendi. Toplamda 4 mahallede 1.2 milyon liralık yardımın hiç dağıtılmadığı tespit edildi.179 KİŞİYE 24 BİN PAKET!
Yolsuzlukta en çok kullanılan yerlerden biri Bergama'nın Ayvatlar Mahallesi oldu. 2011 yılında 179 kişinin yaşadığı Ayvatlar Mahallesi'nde, vakıf tarafından muhtarlığa dağıtılmak üzere 24 bin 52 adet yardım paketinin teslim edilmiş gibi gösterildiği belirlendi. Yine aynı mahallede 2012'de nüfus 165 iken, 2 bin 564 yardım paketi, 2013'te ise bin 851 yardım paketi dağıtılmış gibi gösterildi. 2011 ile 2013 yılları arasında belgeler üzerinde dağıtılan yardımların toplam tutarının 901 bin 929 lira olarak göründüğü bildirildi.
BİZE ULAŞIN