Oda başkanına sürgün gibi tayin

Oda başkanına sürgün gibi tayin

Bornova Belediyesi’nde kentsel tasarım uzmanı olan Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Kocaer’in görev yeri, koruma kurulu toplantısına bir gün kala Başkanın talimatıyla değiştirildi

Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Şenyol Kocaer'in, Bornova Belediyesindeki görev yeri 26 Eylül Pazartesi günü Başkan Olgun Atila'nın talimatıyla aniden değiştirildi. Görev değişikliğinin meslek odalarının şiddetle karşı çıktığı Kültürpark Revizyon Projesi'nin görüşüleceği İzmir 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu toplantısından 1 gün önce gerçekleşmesi tartışma yarattı. Konuya ilişkin düzenlenen basın toplahtısında konuşan TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Melih Yalçın, Kurul tarafından 27 Eylül'deki söz konusu toplantıyı izlemekle Özlem Şenyol Kocaer'in görevlendirildiğine dikkat çekerek, "Bu bir tesadüf mü" diye sordu. Yalçın, "Koruma Kurulu toplantısından 1 gün önce görev yeri değiştirilen Özlem Şenyol Kocaer'e toplantı günü 'sabah masasında olması' talimatı verilmiştir. Bu görev değişikliği Kocaer'in Koruma Kurulu toplantısına katılmasını engellemek amaçlı mıdır? Kocaer'in uzmanlığı dışındaki bir birime sürgün niteliğindeki bu görev değişikliği ile gönderilmesi, yerel yönetimin hoşuna gitmeyen çalışmalarını engellemek içinse, bu çaba boşunadır. Baskıcı ve yok etme amaçlı politikalar nereden gelirse gelsin kabul etmiyoruz. Bornova Belediyesini bu yanlıştan bir an önce dönmeye davet ediyoruz"diye konuştu. Kocaer'in görev değişikliği talimatının 25 Eylül Pazar günü yani mesai saatleri dışında Başkan Olgun Atila tarafından verildiğini belirten Melih Yalçın, kentsel tasarım uzmanı olan Kocaer'in, imar bölümünde görevlendirildiğini anlatarak, "Bornova Belediyesi, İzmir'de bir meslek odasının Yönetim Kurulu Başkanı olan çalışanı hakkında bu kadar aceleci ve uzmanlığı esas almayan sürgün niteliğinde olan bu kararı neden almıştır? Özlem Şenyol Kocaer, İl Koordinasyon Kurulumuzda kentimize ve bölgemize yönelik birçok projeye ilişkin oluşturduğumuz çalışma gruplarında yer almış, rant politikalarına karşı oluşturduğumuz raporların hazırlanmasında yoğun emeği olmuştur" dedi.

ATİLA KATILMAK İSTEDİ
Mimarlar Odası İzmir Şubesinde gerçekleştirilen basın toplantısı öncesi ilginç bir gelişme yaşandı. Basın toplantısının yapılacağı binaya gelen Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, yöneticilerle bir süre görüştükten sonra binadan ayrıldı. Gazetecilerin Olgun Atila'nın neden geldiğini sorması üzerine Melih Yalçın, Atila'nın "mimarlık günlerini kutlamak" amacıyla ziyarette bulunduğunu söyledi. Atila'nın basın toplansına katılıp savunma yapmak istediğini belirten Yalçın, "Biz de meslek odalarının temsilcileri ile yaptığımız görüşme sonrası kendisine 'Basın açıklamasını biz yapalım. Sizin basın yolu ile cevap verme hakkınız saklıdır' dedik. Bunun üzerine teşekkür ederek binadan ayrıldı"diye konuştu. Basın toplantısında Özlem Şenyol Kocaer'in yanı sıra diğer meslek odalarının başkan ve yönetim kurulu üyeleri de hazır bulundu.
BİZE ULAŞIN