Mütevelli heyetine 5 ilde operasyon FETÖ’nün elebaşı

FETÖ’nün elebaşı Fetullah Gülen’in yeğeni Mehmet Mezher Gülen’in tutuklandığı soruşturmanın devamı niteliğini taşıyan İzmir merkezli operasyonda dün toplam beş ilde 32 zanlı gözaltına alındı

Mütevelli heyetine 5 ilde operasyon FETÖ’nün elebaşı
İzmir merkezli 5 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/ PDY) mütevelli heyeti üyelerine yönelik operasyonda, 32 kişi gözaltına alındı. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturmasında İzmir merkezli, Ankara, Antalya, Gaziantep, Manisa illerinde operasyon düzenlendi. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün 39 kişiye yönelik düzenlediği operasyonda, 32 kişi gözaltına alınırken, 7 kişi aranıyor. Gözaltına alınan şüphelilerin örgütünün yönetici konumundaki mütevelli heyeti üyeleri oldukları belirtildi. Örgüt üyelerinden 6'sının FETÖ/PDY'nin kendi aralarında haberleştikleri program olan Bylock'u kullandıkları kaydedildi. Şüphelilerin ayrıca, Zaman Gazetesi'ne abone bulup dağıtım yaptırdıkları, kurban bağışı topladıkları iddia edildi. FETÖ/PDY'ye yönelik bu soruşturma kapsamında daha önce 3 kez operasyon yapılmış, bu operasyonlarda, Fetullah Gülen'in yeğeni Mehmet Mezher Gülen'in de aralarında bulunduğu toplam 47 kişi tutuklanmıştı.

GİZLİ TANIK YEĞEN
İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından dün sabaha karşı eş zamanlı olarak 5 ilde gerçekleştirilen operasyonda FETÖ/PDY terör örgütünün Bergama ve Karşıyaka yapılanmasında aktif rol alan ve ByLock kullanıcıları oldukları da tespit edilen 32 kişi gözaltına alınmasında "Yeğen" kodlu gizli tanığın ifadelerin yararlanıldığı öğrenildi. Cumhuriyet Savcısı Ayhan Yılmaz'ın yaptığı operasyonda gözaltına alınanların öğretmen ve esnaf olduğu kaydedildi. Terör örgütü FETÖ'nün tüm iç yüzünü anlatan Yeğen kod adlı gizli tanığın verdiği bilgiler ışığında operasyonun daha çok genişletileceği öğrenildi.
BİZE ULAŞIN