Önce açılış sonra bakım

Önce açılış sonra bakım

Kılıçdaroğlu’nun yarın açılışını yapacağı Bornova Stadı’nın zemini, burada oynanan ilk resmi maç olan Göztepe-Elazığspor müsabakasının ardından kullanılamaz hale geldi

  • Egeli Sabah
  • Perşembe 07.10.2016
İZMİR Büyükşehir Belediyesi'nin desteği ile Bornova Belediyesi'nin inşa ettiği 6 bin 700 kişi kapasiteli Doğanlar Bornova Stadı, 1 maçta kullanılamaz hale geldi. Karşıyaka ve Göztepe'nin statlarını açılan davalarla geciktirmekle suçlanan İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilk etapta, daha düşük yoğunluklu maçlar için tasarlanan Bornova Stadı'nda kapasite artırımına gitmiş ve burada TFF 1. Lig müsabakalarının da oynanabilmesi için çalışma yürütülmüştü. Geçen yıl hizmete gireceği duyurulan stat bir türlü tamamlanamamış, 10 Ağustos'taki Demokrasi Şehitleri Kupası'yla açılması planlanan tesis yine yetişmeyince bu organizasyon da son anda Atatürk Stadı'na kaydırılmıştı. Nihayet 2 Ekim Pazar günü TFF 1. Lig'in 6. hafta maçında Göztepe-Elazığspor mücadelesi Bornova Doğanlar Stadı'nda yapıldı ve tesis hizmete girmiş oldu. Ancak tribünlerdeki eksiklikler gözden kaçmadı. CHP Genel Başkanı kemal Kılıçdaroğlu'nun yarın açılışını yapılacağı stadın bakıma alınması kararlaştırıldı.

ŞOKE OLDULAR
Geçen sezondan beri Bornova Stadı'nın tamamlanmasını bekleyen Altınordulular tesiste yaptıkları incelemede şoke oldular. Sahayı gezen teknik direktör Hüseyin Eroğlu, zeminin kötü olduğunu belirterek Mersin İdmanyurdu müsabakasını Atatürk Stadı'nda oynayacaklarını açıkladı. Yöneticiler, Bornova Belediyesi yetkilileriyle temasa geçerek zeminin bakıma alınması gerektiğini bildirdi. Son gelişme üzerine harekete geçen belediye yetkilileri, zemini 30 Ekim'deki Altınordu-Denizlispor maçına yetiştirmek için çalışmalara başladı. Altınordu'nun Denizlispor ile yapacağı karşılaşma Bornova'da oynanacak.

AZİZ KOCAOĞLU: BİZİM ÇEKECEK DAVAMIZ YOK
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Karşıyaka ve Göztepe'de mahkeme kararıyla inşaatları durdurulan statlar için geri çekmeleri gereken bir dava olmadığını belirterek, "Mahkeme kararına dönüşmemiş bir dava varsa, bu davayı çekmeye hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum" dedi. Bu iki stadın ihalelerine proje olmadan çıkıldığını ifade eden Kocaoğlu, "Biz imar yasasının emredici hükümleri yerine getirilmediğinden ve TOKİ ile Gençlik ve Spor Bakanlığının yaptığı protokole dava açtık. Mahkeme, protokolün iptaline gerek olmadığını ancak imar uygulaması yapıldıktan sonra stat ihalesine çıkılması gerektiğine hükmetti. Bizim üst mahkemeye açtığımız dava yok. Yani bizim çekeceğimiz bir dava da yok" dedi.
BİZE ULAŞIN