FETÖ’cü abi ve ablalara baskın

İzmir merkezli 4 ildeki FETÖ operasyonunda 21 kişi gözaltına alındı. 9 şüphelinin rütbeli asker ile polislere ‘abi’ ve ‘ablalık’ yaptıkları öğrenildi

FETÖ’cü abi ve ablalara baskın

İzmir merkezli 4 ilde düzenlenen eş zamanlı Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyon gerçekleştirildi. 21 kişinin gözaltına alındığı operasyonda 9 kişinin TSK'daki rütbeli asker ile polislere "abi" ve "ablalık" yaptıkları öğrenildi. Abi ve ablaların sorumluğu altındaki evli polis ve askerlerin maaşından yüzde 5, bekar olanların ise yüzde 10 himmet adı altında kesinti yaptıkları tespit edildi. Abi ve ablaların belirli zamanlarda düzenledikleri toplantılara asker ve polisleri çağırdıkları, örgüt ile ilgili bilgi alışverişinin yapıldığı sohbetlerde ayrıca gıyabi tutuklu FETÖ elebaşısı Fetullah Gülen'in kasetlerinin de izletildiği öğrenildi.

EGE'DE 7 TUTUKLAMA
İZMİR'DE Ege Üniversitesi'nde görevli akademisyenlere yönelik geçen hafta düzenlenen FETÖ/ PDY operasyonu kapsamında 8 kişi tutuklanırken, 11 kişi adli kontrol ile serbest bırakıldı. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Cumhuriyet Savcısı Ayhan Yılmaz'ın yürüttüğü FETÖ/PDY soruşturması sonrasında, Ege Üniversitesi'nde görevli akademisyenlere yönelik operasyon düzenlenmiş, 23 kişiden 19'u gözaltına alınmıştı. Sorgularının ardından, 'Silahlı terör örgütü üyesi olmak' suçlamasıyla nöbetçi sulh ceza mahkemesine çıkartılan, aralarında meslekten ihraç edilen Doç. Dr. Ömer Bıyık ile üniversite çalışanlarının da bulunduğu 7 zanlı tutuklandı. 11 şüpheli ise yurt dışı yasağı uygulanarak adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

BİZE ULAŞIN