Polisevleri FETÖ’cülere kayıtsız şartsız açılmış

İzmir’deki operasyonda gözaltına alınan zanlıların, FETÖ’cülerin kayıt yaptırmadan polisevlerinde kalmalarını sağladığı belirlendi. 17/25 Aralık sürecinde toplantıların buralarda yapıldığı anlaşıldı

Polisevleri FETÖ’cülere kayıtsız şartsız açılmış
İzmir Terörle Mücadale Şube Müdürlüğü ekiplerinin önceki gün 6 ilde FETÖ/PDY mensubu polislere yönelik eş zamanlı düzenlediği operasyonun örgütün Polis Moral Eğitim Merkezi Müdürlüğü'ndeki yapılanmasına yönelik olduğu ifade edildi. Gözaltına alınan zanlıların İzmir'deki polisevlerini FETÖ'nün kampı gibi kullandıkları, şehir dışından İzmir'e örgütün toplantılarına katılmak için gelenlerin kayıt edilmeden polisevlerinde kaldıkları ve motive etmek için burada dinlendirildikleri öğrenildi. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) Polis Moral Eğitim Merkezi Müdürlüğü'ndeki yapılanmasına yönelik İzmir merkezli Ankara, Elazığ, Diyarbakır, Kütahya ve Bursa'nın da aralarında bulunduğu 6 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi. İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, hakkında yakalama kararı bulunan10' u rütbeli personel 28 emniyet görevlisini gözaltına aldı. Listede bulunanların tamamının gözaltına alındığı, operasyon kapsamında aranan kimsenin olmadığı, öğrenildi. Gözaltına alınanlardan 22'sinin İzmir'den, 6 kişinin ise diğer illerden olduğu kaydedildi. Gözaltına alınanlar arasında İzmir Konak ve Narlıdere Polisevi'nde görev yapmış Ziyaddin L, Ahmet K, Canpolat G, Cengiz T, Cüneyt U, Ekrem E, Erkan K, Fulya B. Birer B, Hüseyin P, Mehmet A, Mehmet Ali D, Mete A, Mustafa K, Mustafa Kemal P, Mümtaz S, Nusret D, Orhan İ, Selim S, Mehmet Semih K, Ufuk M, Vezir K, Yalçın K, İdris G, Ramazan A, Refik E. ve Serdar O. ile İzmir'de bir dönem Polisevi Müdürlüğü görevine yürüten emekli 1. sınıf emniyet müdürü Hasan Basri Can da bulunuyor.

Motivasyon amaçlı kamp
Emekli olduktan sonra Urla'ya yerleşen Konya'nın eski İl Emniyet Müdürü firari Salih Tuzcu ile İzmir'deki Polis Bakım ve Yardım Sandığı'na (POLSAN) ait binanın FETÖ'ye yakınlığıyla bilinen İzmir Kültürlerarası Diyalog Merkezi Derneğine (İZDİM) verilmesi soruşturması kapsamında yargılanan merkez valisi Ahmet Pek'in 17/25 Aralık darbe girişiminden önce İzmir'deki polisevlerinde FETÖ için çeşitli toplantılar düzenledikleri iddia edildi. Bu toplantılarda örgüt adına alınan kararların diğer illerde uygulamaya konulduğu öne sürüldü. FETÖ üyelerinin İzmir'deki polisevlerini adeta örgütün kampı gibi kullandıkları belirlendi. Türkiye'nin çeşitli illerden Yamanlar Koleji'nde ya da farklı yerlerde yapılan örgüt toplantılarına katılmak için gelenlerin kayıt edilmeden polisevlerinde kaldıkları ve motivasyon amacıyla burada dinlendirildikleri belirtildi.
BİZE ULAŞIN