İzmir’i İstanbul ile yarıştıracak projeler

İzmir’i İstanbul ile yarıştıracak projeler

Başbakan Binali Yıldırım’ın Körfez Geçiş Projesi’nde ÇED sürecinin tamamlandığını, havalimanına ikinci pistin yapılacağını, İZBAN hattının uzatılacağını açıklaması, İzmir’de heyecanla karşılandı

Başbakan Binali Yıldırım'ın önceki gün İzmir'de, kentin gelişimine büyük katkı sağlayacak projelerde önemli aşama kaydedildiğini duyurması, ayrıca tarım sektörüne yönelik destek ve teşvikleri açıklaması memnuniyetle karşılandı. İzmir milletvekili olan Yıldırım'ın kente özel önem verdiğini, bunun açık biçimde görüldüğünü dile getiren kentin önde gelen sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri "Bu projeler alkışlanır" görüşünde birleşti. Başbakan Yıldırım, bir süre önce yenilenen Adnan Menderes Havalimanı'na ikinci pist yapılacağını müjdelemiş, Üçkuyular'dan Mavişehir'e denizin altından tüp geçitle ulaşılmasını sağlayacak Körfez Geçiş Projesi'nde ÇED sürecinin tamamlandığını duyurmuştu. İZBAN Projesi'nin kentin kuzeyinde, Bergama'ya kadar uzatılması için çalışmaların sürdüğünü hatırlatan Yıldırım, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'le birlikte Ödemiş ilçesinde tarım ve hayvancılık sektörüne sağlanacak mazot ve gübre desteğini açıklamıştı. Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar, söz konusu açıklamaları "gerek kent, gerekse ülke için alkışlanacak projeler" diye değerlendirdi. Yorgancılar, "Sayın Başbakan bundan sonra İzmir, İstanbul ile yarışacak demişti. İzmir ziyaretinde açıkladığı projeler kenti İstanbul'la yarıştıracak önemli projeler. Bunların biran önce hayata geçmesi hem bölgeye hem de İzmir'e büyük katkı sağlayacaktır" diye konuştu.

HAREKETLİLİK VAR
Ege Sanayici İşadamları (ESİAD) Başkanı Mustafa Güçlü, Başbakan Yıldırım'ın verdiği müjdelerin İzmir'in altyapı konusundaki darboğazlarını aşma konusunda çok önemli ve değerli olduğunu söyledi. Güçlü, "İzmir milletvekilimizin Başbakan olmasından sonra bu konuların çözümüne ilişkin önemli bir hareketlilik var. Tarım konusundaki teşviklerin de bizim bölgemize çok önemli yansımaları olacaktır" dedi. İzmir Ticaret Borsası (İTB) Başkanı Işınsu Kestelli, Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan yeni tarım ve hayvancılık politikasını çok önemli bulduklarını belirterek, "Eğer bu adımlar, ticarette katma değer yaratacak adımlarla desteklenirse Türkiye tarımda 100 milyar dolarlık büyüklüğe kısa sürede ulaşabilir" dedi. Yeni model ve teşvik sisteminin, ülkenin üretim gücünü artıracağını söyleyen Işınsu Kestelli, "Sayın Başbakan'ın İzmir'de büyük bir kararlılıkla açıkladığı yeni üretim modelini ve teşvikleri memnuniyetle dinledik. Üretimde havza modeli, kararlılıkla uygulandığı takdirde ülkemizin üretim gücünü artıracaktır. Biz, verimli ve sürdürülebilir bir politi- kanın Türk tarım ve hayvancılığına çağ atlatacağına inanıyoruz. Bu paketin iyi uygulanması halinde beklenen faydanın 15 milyar doların üzerine çıkması olasıdır...Ülkemizin tarımsal ticarette rekabet gücünü artıracak adımlar atmalıyız. Hükümette bu ufku ve kararlılığı görüyoruz" şeklinde görüş belirtti.

VERDİĞİ ÖNEM ORTADA
Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) Başkanı Seda Kaya, Başbakan Yıldırım'ın açıklamalarını çok olumlu bulduğunu dile getirdi. Turizm sektörünün içinde bulunduğu durumun da daha ayrıntılı olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşündüklerini anlatan Seda Kaya, "Başbakanımızın İzmir için önemi çok ayrı. Kendisinin de İzmir'e verdiği önem çok ayrı. Şehir olarak bunu çok iyi hissediyoruz. Bahsettiği projelerin tamamlanmasıyla İzmir için yatırımların daha fazla olduğu, daha fazla devlet bütçesinden karşılandığı bir dönemin başlayacağını da görüyoruz "dedi.

DEVLETİMİZ ÇOK GÜÇLÜ
MÜSİAD İzmir Başkanı Ümit Ülkü, "Hükümetimiz, devletimiz şu an hem ekonomik olarak hem de siyasi açıdan hiç olmadığı kadar güçlü. Dünyanın farklı ülkelerindeki ekonomik krize rağmen, olağanüstü, sıradışı sorun ve sıkıntılarımıza rağmen ekonomimizin bedenen zarar görmüyor. Ekonomide sıkıntı yaşanmaması için devletimiz bir çok alanda arka arkaya teşviklerini açıklıyor. Bunların hepsi çok güzel projeler. Böyle bir zamanda teşviklerin açıklanması hem tüccara, hem esnafa hem de halka moral oluyor. Biz bu anlamda devletimizin arkasındayız" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN