TURKCELL İMSAKİYE
TURKCELL İLE RAMAZAN

Arazisinin yerinde artık çöp dağı var!

Harmandalı’da çöp yığınlarının kayması sonucu, hayvancılıkla geçimini sağlayan İbrahim Solak’ın 22 dönümlük arazisi kullanılamaz hale geldi. Solak zararını tazmin etmeyen Büyükşehirden davacı

Arazisinin yerinde artık çöp dağı var!

İzmir'de işletme ömrünü dolduran Harmandalı Çöp Depolama Alanı'nda 15 Martta çöp yığınlarının kayması sonucu, hayvanları telef olan, damları çöken ve arazisini kullanamaz hale gelen İbrahim Solak (32), İzmir Büyükşehir Belediyesinin uğradığı zararı karşılamaya yanaşmadığını, bu sebeple mahkemeye başvurduğunu söyledi. Çöplüğün bitişiğindeki 22 dönüm arazisinde tarım yapılamadığı için hayvancılıkla geçimini sağlayan Solak ailesinin 5 danası, 15 köpeği, 150 tavuğu ve 1 atı ile süt sağma makineleri, tonlarca yemi ve 3 damı 15 Martta çöp dağlarının altında kaldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, telef olan hayvanlar ve toprak altında kalan damlar nedeniyle yaklaşık 200 bin lira zarar eden Solak ailesinin maddi kaybını karşılamadı. Egeli Sabah'a açıklamalarda bulunan İbrahim Solak, çöp yığınlarının kaydığı gece babası Ali Solak'ın da ölümden kılpayı kurutluduğunu dile getirerek, "15 Mart'ta saat 02.30 sıralarında kayma meydana geldi. Babam geceleri hayvanların başında damların bulunduğu yerde kalıyordu. Çöpçüler gece çöpün kaydığını fark etmiş. Bağırarak babamı uyarmışlar. Babam uyanıp dışarı çıktığında herşey bitmiş. Hiçbir hayvanımızı kurtaramadı. Eğer 5 metre daha ileride kadar kayma yaşansa şu an babam da hayatta değildi. Burada 9 yıldır bu şekilde çöp yığınları kayıyor. Yaklaşık 200 bin lira zararımız var. 22 dönüm tapulu arazimizin tamamına yakını göçük altında kaldı. Arazinin sadece 3-4 dönümü dışarıda. Büyükşehir Belediyesi arazimizin istimlak parasını ödemedi" diye konuştu.

HAYATIMIZ ALT ÜST OLDU
Çöplüğün kokusunu ve pisliğini yıllardır çektiklerini anlatan Solak, "Bu yetmezmiş gibi çöp yığınlarının kayması sonucu tüm düzenimiz alt üst oldu. Hayatımız mahvoldu. Borçlarımızı ödeyemiyoruz. Büyükşehir Belediyesi ne zararımızı karşıladı ne da arazimizin parasını verdi. Mahkemelik olduk. Belediye sanki çöplerle arazimizi istimlak etti" dedi. Solak, 15 Mart sonrası kalan hayvanlarını başka bir yere taşımak zorunda kaldıklarını dile getirerek, "Eski yerimizde 200 kilo süt sağıyorduk, yer değişikliğinin ardından süt kapasitesi 50 kiloya düştü. Hayvanlarımız yeni yerinde rezil oldu. Verim düştü. Yem almaya paramız kalmadı. Mağdur olduk. Borcumuzu ödeyemiyoruz. 2 tane danamızı yok pahasına sattık" diye konuştu.

AİLE DRAMI YAŞANDI
İbrahim Solak, çöp yığını kayması sonrası yaşadığı zararın İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanması için Karşıyaka 1.Asliye Hukuk Mahkemesine dava açtıklarını söyledi. Harmandalı Gazi Mustafa Kemal Atatürk Mahallesi Muhtarı Bekir Kılınç da bir aile dramı yaşandığını kaydederek, "Bu mağdur olan kardeşimizin 2 evladı var. Atadan kalma 22 dönüm arazisinde hayvancılık yapıyordu. Harmandalı'nın kaderi bu olmamalı" diye görüş belirtti.

BİZE ULAŞIN