İlk elden İlk hasat

Ayvalık’ta Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Ayvalık Ziraat Odası Başkanlığı tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen Zeytin Hasat Şöleni, coşkuyla yapıldı

İlk elden İlk hasat

Ayvalık'ta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Ayvalık Ziraat Odası tarafından, "Zeytin Hasat Şöleni" gerçekleştirildi. Mutluköy Mahallesi'nde düzenlenen 'İlk elden ilk hasat' başlıklı hasat şenliğine, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Darcan, Ticaret Odası Başkanı Benhan İbrahim Kantarcı üreticiler ve vatandaşlar hazır bulundu. Ayvalık Ziraat Odası Başkanı Hasan Kıtay, zeytin üreticiliğinin daha iyi koşullara getirilebilmesi için çalıştıklarını ifade etti. Belediye Başkanı Rahmi Gençer, 2005 yılında Türkiye genelinde kişi başı zeytinyağı tüketiminin yıllık 800 gram olduğunu hatırlatarak, "Ayvalık Zeytin Hasat Şenlikleri düzenleyerek, halkın zeytin ve zeytinyağına yönelik farkındalığını sağlayarak, bu tüketimi günümüzde yıllık 2 kilograma çıkarılmasını sağladık" diye konuştu.

UĞUR ZEYTİNLERİ TOPLADI
Vali Yazıcı ve Başkan Uğur tarafından toplanan zeytinler, Nostalji Tesisleri'nin sahibi Erdinç Tügen tarafından sıkılarak anında zeytinyağına dönüştürüldü. Protokol de yılın ilk hasat zeytinyağının tadına baktı. Şölen, halk oyunları ekiplerinin gösteriminin ardından katılımcılara keşkek, pilav ve ayran ikramıyla sona erdi. Türkiye'de 2002 yılında zeytin ağacı varlığının 90 milyon olduğunu hatırlatan Başkan Uğur, "Bugün hükümetimizin desteğiyle ağaç sayısı 170 milyona ulaştı. Bölgemizde daha kaliteli zeytin üretilmesi için ağaçları havadan ilaçlıyoruz. Ayvalık'a zeytin sektörü dışında da dev yatırımlarımız var. Yepyeni projeler ve yatırım atakları olacak" dedi.

BİZE ULAŞIN