5 asırlık tarihi han halkın hizmetine sunulacak

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, uzun yıllar FETÖ’nün karargâhı şeklinde kullandığı Kurşunluhan’ın artık emin ellerde olduğunu söyledi. Çelik, “Restorasyon çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor” dedi

5 asırlık tarihi han halkın hizmetine sunulacak

AK Parti Manisa Milletvekili Murat Baybatur, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer ve Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, restorasyon çalışması başlayan tarihi Kurşunluhan'da incelemelerde bulundu. FETÖ Terör örgütünün elinden alınan Kurşunluhan'ın restorasyon sonrasında Şehzadeler'de kültürel ve sosyal alanda faaliyet vereceğini ifade eden Başkan Çelik, "Kurşunlu Han Belediyemizce İzmir Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile 20 Mayıs 2015 tarihinde imzalanan protokolle 25 yıllığına restorasyon karşılığında kiralanmıştır. 4 milyon 71 bin liraya yapılacak olan restorasyon çalışmaları bir buçuk yılda tamamlanacak. Bilindiği gibi burası daha öncesinde FETÖ Terör örgütünün elinde bulunan bir yerdi. İçerisine girilemiyordu. İlk olarak 17 - 25 Aralık sonrasında burayı Vakıflar Bölge Müdürlüğünden restorasyon karşılığında kiralayarak buranın tahliyesini sağlamıştık. Şükürler olsun ki yıllarca bu hain örgütün elinde olan eser canlandırılıp halkımızın hizmetine sunulmuş olacaktır. Osmanlı çarşısı gibi tarihi değerlerin çok yoğun olduğu bir bölgede 5 asırlık bir eseri hayata kazandırmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz" dedi.

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR
En çok tarihi eserin AK Parti hükümetleri döneminde yeniden hayata kazandırıldığını ifade eden AK Parti Manisa Milletvekili Murat Baybatur, "Belediye Başkanımızın azmi ve Ankara'da bulunan milletvekillerimizin de desteği ile bu güzel eser belediyemize kazandırılmış oldu. Burada yapılacak olan restorasyonun ardında da inanıyorum ki Manisalı hemşerilerimiz buradan ziyadesi ile istifade edeceklerdir" ifadelerinde bulundu. Şehzadeler Belediyesi'nin restorasyon çalışması ile anlamlı bir projeye imza attığını ifade eden Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer "Kurşunluhan Manisa sınırlarında olması nedeni ile Türk Milletinin mirası olarak Manisalıların emanetindedir. Bu emanete sahip çıkmak hepimizin boynunun borcuydu. Böylesine bir görevi üstlenerek Şehzadeler Belediyemizin böylesine bir adım atmış olması gerçekten de memnuniyet vericidir" diye konuştu.

NELER YAPILACAK
Restorasyon çalışması hakkında konuşan Başkan Çelik, "Yapıda bulunan tüm çimentolu derz ve sıva imalatları sökülüp, kireç katkılı özgün malzeme ile yeniden derz ve sıva yapılacak. Dükkanlarda kapatılmış olan ama özgün plan şeması gereği açılması gereken pencere ve kapılar yeniden açılacaktır. Yapının taş dış cephesinde yüzey temizliği ve derz uygulaması yapılacaktır. Üst örtü tamamıyla kurşun olarak yenilenecektir. Han içindeki tüm odalarda sıva raspası ve zemin araştırması yapılacaktır. İç avlu ve revaklar restorasyon projesine uygun yeniden düzenlenecektir" dedi.

BİZE ULAŞIN