Bayramı kutladık

Cumhuriyetin 93. kuruluş yıldönümü Ege’deki törenlerle kutlandı. Türk bayrağını alan meydanlara koştu. Bayraklı’da 2123 kişinin zeybek oynadığı etkinlik görülmeye değerdi

Bayramı kutladık
İzmir'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Konak Meydanı'nda başladı. İzmir Valisi Erol Ayyıldız'ın makamındaki tebrigat töreninin ardından Cumhuriyet Meydanı'nda tören gerçekleştirildi. Törende, Vali Ayyıldız, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Abdullah Recep ile Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu tören aracıyla etkinliğe katılan vatandaşların bayramını kutladı. Türk tarihinde bayram yapılmaya değer nice övünç kaynağı olaylar ve büyük zaferler bulunduğunu aktaran Ayyıldız, Türk milleti ve kahraman ordunun Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yanında bir bütün olarak yer almasıyla tarihte eşine az rastlanır bir zafer kazanıldığını ifade etti. Önceki gece İzmir Büyükşehir Belediyesi Binası'nın duvarına yansıtılan video mapping gösterisinde Cumhuriyetin kuruluşu görsel olarak anlatılırken, Atatürk'ün 93 yıl önceki konuşması da yayınlandı. Gösterileri izlemeye gelen İzmirliler unutulmaz geceyi cep telefonu kameralarıyla kaydetti. Etkinliği izlemeye gelen vatandaşlar, video gösterilerinden sonra Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'nin okunmasının ardından dağıldı. Bayraklı Belediyesi'nin etkinliğinde 2 bin 123 Cumhuriyet sevdalısı Smyrna Meydanı'nda saat 19.23'te aynı anda zeybek oynadı ardından bir araya gelerek, 'Türkiye haritası' oluşturdu. İnsanların oluşturduğu en büyük ülke haritası kategorisinde Guinness Rekorlar Kitabı'na başvuruda bulunuldu. Cumhuriyet coşkusu Buca'da 'Cumhuriyet Korosu' ile yaşandı. Bucalılar, 93'ncü yılında Cumhuriyet'e olan bağlılıklarını, onu sonsuza dek koruyacaklarına söz vererek perçinledi. İzmir'in 2009 yerel seçimlerinde bölünerek ayrılan iki ilçesi Konak ve Karabağlar Cumhuriyet'in 93. yıldönümünü birlikte düzenledikleri 'Cumhuriyet Yürüyüşü' ile kutladı. Manisa'daki Valilik binası önünde başlayan törende, Vali Hakan Güvençer, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve Manisa 1. Piyade ve Eğitim Tugay Komutanı Albay Şefik Güvenç halkı selamladı. Etkinlikte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kutlama mesajı okundu, halk oyunları ve jimnastik grubu gösterileri ile geçit töreni yapıldı. Denizli'de ise Vali Ahmet Altıparmak, Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında makamında tebrikleri kabul etti. Gazi Bulvarında düzenlenen törende, Vali Altıparmak, 11. Komando Tugay ve Garnizon Komutanı Topçu Kurmay Albay Gültekin Yaralı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, askeri araçla bulvardaki halkı selamladı, bayramlarını kutladı.

ÜÇ KAMPUS TEK YÜREK
Bahçeşehir Okulları, Karşıyaka, Bornova ve Güzelbahçe'deki kampüslerinde 29
Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı coşkulu törenlerle kutladı, öğrenciler, tek yürek oldu. Türkiye ve Atatürk bayraklarıyla süslenen kampüslerdeki törenler, İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Karşıyaka'da, "Şahlanış Destanı", "Yarın Cumhuriyet'i ilan ediyoruz", Bornova'da, mavi ışık altında şiir ve dans ile Efe kıyafetli öğrencilerin orotoryo gösterisi beğenildi.

AK PARTİ 29 EKİM'E ÖZEL KİTAP DAĞITTI
AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican ve Gençlik Kolları; İzmir halkıyla "Cumhuriyet'i böyle kurduk, böyle koruduk" başlıklı kitapçığı İzmir halkıyla buluşturdu. İzmirli hemşerilerinin Cumhuriyet Bayramlarını kutlayan Delican, "Cumhuriyet'in 93. yılını; Atalarımızın emanetine, Cumhuriyete ve demokrasimize sahip çıkma başarısını göstermenin onuruyla kutluyoruz. Bu kitapçığı vatansever İzmirli hemşerilerimizle buluşturmanın da mutluluğunu yaşıyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN