Edilgen ülke olmak genetiğimize aykırı

Denizli’de iş adamları ile bir araya gelen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Türkiye’yi savunmak, bize problem olan nokta neresi ise orada başlar. Edilgen olamayız” dedi

Edilgen ülke olmak genetiğimize aykırı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Denizli'de sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve iş adamları ile istişare toplantısına katıldı. Toplantıda konuşan Zeybekci, sadece Türkiye'nin değil, dünyanın çok önemli zaman dilimlerinden geçtiğini söyledi. Ekonomik organizasyonlar dahil dünyada bütün hesapların bozulduğu çok önemli günlerin yaşandığını ve haritaların yeniden çizildiğini dile getiren Zeybekci, şöyle devam etti: "Bu dünya haritalarını yeniden çizenlerin tek bir amacı var; o da kendi menfaatlerini, kendi insanlarının menfaatlerini sürdürülebilir bir şekilde gelecekte hem artırmak hem de garanti altına almak. Demokrasi, insan hakları, özgürlükler, hukukun üstünlüğü... Hepsi laf. Bunu yaparken de hepimizin gözünün içine baka baka yapıyorlar....Allah'ın izniyle bu meseleyi biz çözeceğiz. Türkiye'nin savunması bize problem olan nokta neresi ise orada başlar... Edilgen bir ülke olamayız, bizim genetiğimize aykırı."

REKABET GÜCÜ ARTMALI
Bakan Özlü de sanayinin rekabet gücünü artırmayı temel hedef olarak benimsediklerini ifade ederek, sanayinin rekabet gücünün artmasının ekonomiyi büyütmek, daha fazla iş ve ekmek kapısı açılması, daha az ithalat ve daha fazla ihracat anlamına geldiğini söyledi. Türkiye'nin ihracatının yüzde 95'ini sanayi ürünlerinin oluşturduğunu aktaran Özlü, "Ar- Ge, tasarım, markalaşma ve kalite yoluyla ürünleri daha nitelikli ürünler haline getirmeliyiz. Daha yüksek katma değer üreten bir üretim yapısına geçmeliyiz" dedi.

BİZE ULAŞIN