Yanlışta ısrar etme 6 milyonu geri ver

AK Partili Bilal Doğan, İzmirim Kart parasına yapılan itirazın Tüketici Hakem Heyeti’nce kabul edilmesinin, haklılıklarını ortaya koyduğunu belirtti. Doğan, karara direnilmemesi çağrısı yaptı

Yanlışta ısrar etme 6 milyonu geri ver

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, Konak Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyeti'nin bir vatandaşın İzmirim Kart'tan para alınmasına yaptığı itirazı kabul etmesiyle, savundukları tezin doğrulandığını söyledi. Egeli Sabah'a açıklamalarda bulunan Doğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve bürokratlarını "vizyonsuz" olmakla suçlayarak "Aylardır bu paranın alınmasının hukuksuz olduğunu söylüyoruz. Yanlışlarının bedelini halka ödetmesinler" dedi. Kocaoğlu'na "Tüketici Hakem Heyeti'nin kararına direnme" çağrısında bulunan Doğan, vatandaştan toplanan 6 milyon liralık kart bedelinin hak sahiplerine iade edilmesi gerektiğini kaydederek, "İade edilemiyorsa da vatandaşın akıllı kartlarına 6 liralık bakiye yüklenmelidir. Yerel yönetimlerin görevi vatandaşı mağdur edip sırtından para kazanmak değil yaşamı kolaylaştırmak" diye konuştu.

ÖNGÖRÜSÜZ, VİZYONSUZ
"Vizyonsuz, ufuksuz ve öngörüsüz bir belediye yönetimi ile karşı karşıya" olduklarını savunan Doğan, " Büyükşehir Belediyesi'nin kart değişimi için vatandaştan aldığı 6 liraların haksız ve hukuksuz olduğunu her platformda gündeme getirdik. Ancak bu güne kadar Kocaoğlu, bunlara kulak tıkadı. Oysa bu haklı bir talepti. Vatandaştan bu kart paralarının alınması kesinlikle adil değil" diye konuştu. Doğan, vatandaşın 16 yıldır kullandığı kartların yerine, yenisini para ödeyerek satın aldığını hatırlatarak, şöyle devam etti: "İzmir Büyükşehir Belediyesi düştüğü anlaşmazlık sonucu bu hizmeti veren firmayı değiştirdi. Bunda kesinlikle İzmirlinin bir kabahati yok. Büyükşehir Belediyesi, firma ile imzaladığı sözleşme maddeleri arasına eski kartların geçerli olacağına ya da yeni kartların vatandaşa ücretsiz dağıtılacağına ilişkin madde koysa bugün bunlar yaşanmaz, vatandaş mağdur edilmezdi. Ama İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu başta olmak üzere belediye yöneticilerinde bu vizyon maalesef yok. Eğer bu vizyon ve ufuk olmuş olsaydı İzmir'de 16 yıl sonra kağıt bilet uygulamasına geri dönülmezdi. Sistemdeki sorunlardan ötürü 15 milyon liralık kamu zararı oluştu. Bu kamu zarının sorumlusu Başkan Kocaoğlu ve bürokratları olmasına rağmen 'Şimdi biz bu parayı acaba kimden tahsil ederiz' diye arayış içine girdiler. "

BU İŞİ FAZLA UZATMAYIN
Tüketici Hakem Heyeti'nin kararını değerlendiren Doğan, "Bugüne kadar söylediklerimizde ne kadar haklı olduğumuz bir nevi teyit edilmiş oldu. Kocaoğlu artık bu işi fazla uzatmadan bir an önce yanlıştan dönmelidir. Şu ana kadar 1 milyon İzmirli 6 lira ödeyerek bu kartları satın aldı. Vatandaştan toplanan 6 milyon liralık kart bedeli hak sahiplerine iade edilmelidir. Eğer edilemiyorsa vatandaşın akıllı kartlarına 6 liralık bakiye yüklenmelidir"diye konuştu. Karardan önce kartların değişim süresini 31 Aralık'a kadar uzatan ESHOT Genel Müdürlüğü'nün konuyu tüketici mahkemeye taşımaya hazırlandığı öğrenildi. Kart ücretlerinin iade edilip edilmeyeceği konusunun netlik kazanmadığını belirten yetkililer, Tüketici Hakem Heyetinin verdiği karara yapılacak itirazın sonucuna göre hareket edeceklerini ifade etti.

BİZE ULAŞIN