Atatürk silüeti yap-boz kurbanı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet binasının dış cephesine 23 Nisan 2015’te konulan ışıklı Atatürk silüeti kaldırıldı. Silüetin Atatürk’e benzeyip benzemediği tartışma konusu olmuştu

Atatürk silüeti yap-boz kurbanı
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 23 Nisan 2015'te hizmet binası üzerine yaptığı Gazi Mustafa Kemal Atatürk silüetini 29 Ekim kutlamaları öncesinde kaldırdı. Özensiz yapılan silüetin Atatürk'e hiç benzememesi eleştirilere neden olmuştu. Geçtiğimiz yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı öncesi belediye sarayının Tarihi Saat Kulesi'ne bakan cephesine Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ışıklı siluetini koyan İzmir Büyükşehir Belediyesi yine aynı cepheye bir de ışıklı Türk bayrağı ile Mustafa Kemal Atatürk'ün imzasının yer aldığı düzenleme yaptı. Binanın Konak Meydanı ve Saat Kulesi'ne bakan cephesinde özel aydınlatıcılarla ışıklı Atatürk silueti oluşturuldu. Siluetin altına Atatürk'ün imzası ile yanına Türk Bayrağı dizaynı da yapıldı. Binanın denize bakan bölümünde ise Atatürk'ün Afyon Kocatepe'de çekilmiş fotoğrafının görüntüsü yer aldı. 17 metre yüksekliği ile Türkiye'nin en büyük ışıklı siluetlerinden biri oluşturulurken, yapılan çalışmada 360 derece ışık veren 85 bin neon hortum led kullanıldı.

MANŞETE TAŞIMIŞTIK
Gece ışıkların yanmasıyla ortaya çıkan süluet, Atatürk'e benzetilemezken, yapılan çalışmanın başarısız olduğu ifade edilmişti. Vatandaşların "siluetin altında imzası olmasa Atatürk'ü tanıyamayacağız" dediği çalışma özensizliğin göstergesi olmuştu. Tepki çeken projeyi Egeli Sabah, 4 Ekim 2015'te "Bu silüet Atatürk'ün mü" diye haber yaparak konuyu gündeme taşımıştı. Geçtiğimiz hafta İzmir Büyükşehir Belediyesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesi eski uygulamanın sökülerek yerine dev bir ışıklı perde yapılacağını duyurdu. 29 Ekim öncesinde de eser söküldü. On binlerce liraya mal olan düzenleme, Büyükşehirin kent genelinde saç baş yolduran yap boz uygulamasının kurbanı oldu. Silüetin yeniden yapılması bekleniyor. Büyükşehir, daha önce de İzmir kıyı deniz projesi kapsamında Mustafa Kemal Sahil Bulvarında Göztepe Vapur İskelesi ile Üçkuyular Vapur İskelesi arasındaki kıyı şeridini 3 milyon 7 bin liraya düzenlemiş, Konak Tramvayının güzergahı değişince yeni düzenleme yap boz kurbanı olmuştu.
BİZE ULAŞIN