Sobadan sızan gaz yeni evli çifti ayırdı

İzmir’de 6 ay önce evlenen Merve-Yunus Kaçar çifti sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlendi. Yunus Kaçar kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. 3 aylık hamile eşi kurtarıldı

Sobadan sızan gaz yeni evli çifti ayırdı
İzmir'in Buca ilçesinde 6 ay önce evlenen Merve-Yunus Kaçar çifti, evlerindeki sobadan sızan karbonoksit gazından zehirlendi. Hastaneye kaldırılan genç çiftten Yunus Kaçar hayatını kaybetti. 3 aylık hamile Merve Kaçar tedavisinin ardından taburcu edildi. Torbalı ilçesindeki bir fabrikada makine mühendisi olarak çalışan 27 yaşındaki Yunus Kaçar, 6 ay önce çok sevdiği Merve Kaçar (27) ile hayatını birleştirdi. Çiftin mutluluğu yaklaşık 3 ay önce anne baba olacaklarını öğrenince ikiye katlandı. Ancak 20 Ocak Cuma günü akşam saatlerinde Buca Şirinkapı Mahallesi 1044 sokaktaki evlerinde sobadan sızan karbonmonaksit gazı, çifti hayatlarının baharında birbirinden ayırdı. Yakınlarının durumu farkedip ihbarda bulunması üzerine eve gelen 112 acil sağlık ekipleri baygın haldeki gençlere ilk müdahaleyi evde yaptı. Kaçar çifti ardından ambulansla Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne kaldırıldı. 3 aylık hamile Merve Kaçar buradan Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Genç kadın mucizevi bir şekilde yaşama tutundu. Yunus Kaçar ise sağlık ekibinin tüm çabasına rağmen kurtarılamayarak hayata gözlerini yumdu. Bebeğini göremeden yaşama veda eden Yunus Kaçar, Ayrancılar Mezarlığı'nda gözyaşlarıyla son yolcuğuna uğurlandı.

EŞİ ÖĞRENİNCE ŞOKE OLDU
Merve Kaçar ise hastanede tedavisi tamamlandıktan sonra taburcu edildi. Kocasının kaybetmenin şokunu yaşayan genç kadın yakınlarının yardımıyla ayakta durabiliyor. Genç kadının ve bebeğinin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Yunus Kaçar'ın ölüm haberini alan arkadaşları, sevenleri ve akrabalarının sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta yazdıkları yürekleri burktu. Arkadaşı Serkan Ütügen, "Hayat bu kadar kısa deseler kimse inanmaz. 6 aylık eşine daha doğmamış 3 aylık bebeğine bu yaptığın yakıştı mı? Allah'ım mekanını cennet eylesin" dedi. Yunus Kaçar'ın kayınpederi İzmir PTT Başmüdürlüğü Kargo İşletme Müdür Vekili Mustafa Kara, "Sevgili damadım Yunus Kaçar ve biricik kızım Merve sobadan zehirlendi. Damadım Hakkın rahmetine kavuştu. Kızım bir mucize eseri bebeği ile beraber hayata tutundu. Bu en zor günümde bizleri yalnız bırakmayanlara sonsuz saygı ve minnetlerimi sunarım" dedi.

BAZI BASİT TEDBİRLERLE ENGELLENEBİLİR
İzmir İl Sağlık Müdürü Bediha Salnur, soba zehirlenmelerinin, basit tedbirlerle önlenebileceğini belirtti. Salnur, "Rüzgârın yönü, boruların temizliği, kömürün kalitesi gözden geçirmemiz gereken etmenler. Sobadaki ateşin söndüğünden emin olmadan uyunmaz. Özellikle yatarken sobaya kömür atmak zehirlenmeye davetiye çıkarmaktır. Sobanın bulunduğu yer sürekli havalandırılmalı. Lodoslu havada soba yakılmamalı. Baca duvardan veya pencereden çıkarılmamalı, mutlaka çatıda olmalı. Bacanın en üst noktası çatının en üst noktasından 1 metre daha yüksekte olmalı. Baca şapkası mutlaka takılmalı. Bacalar düzenli olarak her yıl temizletilmeli" diye bilgi verdi.
BİZE ULAŞIN