Operanın ihalesine komisyon dur dedi

İzmir Büyükşehir, özel hükümler getirdiği opera binasının ihalesini iptal etti. Şartnamede yer alan Avrupa’da opera sahnesi yapan firmanın ihalede tek olmasına komisyon karşı çıktı

Operanın ihalesine komisyon dur dedi
İzmir Büyükşehir Belediyesi, yılan hikayesine dönen projelendirme aşamasından sonra 15 Aralık 2016'da gerçekleştirdiği İzmir Opera Binası ihalesini iptal etti. Mavişehir'de 67 bin 561 metrekarelik alan üzerine yapımı öngörülen projenin ihalesinin iptali, kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. İhale komisyonu, hazırladığı 26 sayfalık iptal gerekçesini teklif veren firmalara tek tek tebliğ etti. Edinilen bilgiye göre gerekçeli kararda iptal sebebi olarak ihalede teklif sunan firmaların komisyona şartnameye uygun belge sunamaması gösterildi. Şok iptal kararının ardından Büyükşehir, resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada gelen 5 teklif arasında geçerli teklif bulunmaması nedeniyle ihalenin iptal edildiğini duyurdu. Ardından da ihalenin en geç önümüzdeki aya kadar tekrarlanacağı ifade edildi. Egeli Sabah'ın ulaştığı bilgiye göre, iptal kararında ihale şartnamesinde yer alan özel hükümler etkili oldu. Büyükşehir, 15 Aralık'ta tekliflerini aldığı ihalenin şartnamesini hazırlarken katılımcı firmalarda opera sahnesi yapmış olma şartı aradı. Türkiye'de bu şartı taşıyan firma sayısının çok az olması, o süreçte tartışıldı. İddiaya göre Avrupa'da opera sahnesi yapan ve bu konuda uzman olan tek yabancı firma, Türkiye'de bir inşaat firması ile anlaştı. Bu firma da teklif veren firmalar arasında yer aldı. Opera sahnesi yapan başka bir firma olmaması değerlendirme aşamasında komisyonda sıkıntı yarattı. Bunun sonucu olarak da iptal kararı alındı. Şimdi tüm gözler Büyükşehir'in önümüzdeki aya kadar yapacağını duyurduğu yeni ihaleye çevrildi. Büyükşehir'in rekabet koşullarının tam oluşmasını sağlamak için şartnamede teknik değişiklik yapıp yapmayacağı, yeni çıkacağı ihalenin şartnamesinde katılımcı firmalarda 'daha önce opera sahnesi yapmış olma şartı' arayıp aramayacağı merak konusu oldu.

ELEŞTİRİLEN SİSTEM
Genel Sekreter Vekili Buğra Gökçe'ye bağlı birimler tarafından ihalelere özel hükümler getirilmesi, İzmir'deki müteahhitler tarafından eleştirilmişti. Büyükşehir'in Ankara'daki Çankaya Belediyesi'nden transfer ettiği Buğra Gökçe'nin ihale yönteminde değişikliğe gitmesi, İzmirli firmalar arasında da rahatsızlığa yol açmıştı. Hazırlık süreci yaklaşık 10 yıl süren Bostanlı Mavişehir'deki opera binası için 5 firma teklif verdi. Bu firmalardan 4'nün merkezi Çankaya. Diğer şirketin de Çankaya merkezli firmayla ortaklığı bulunuyor.

İHALEYE KİMLER KATILDI
395 milyon 973 bin 697 lira muhammen bedelle çıkılan ihaleye bazı firmalar tek başına, bazı firmalar da iş ortaklığı şeklinde katıldı.
Doğuş İnş. ve Tic. A.Ş ile Odak İnş. Müh. Mad.. San. ve Tic A.Ş- iş ortaklığı: 385 milyon TL
Ermit Müh. İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti ile Taca İnş. ve Tic. Ltd. Şti iş ortaklığı: 328 milyon 800 bin TL
Çağdan Müh. Müt. San. ve Tic. A.Ş ile Waagner-Bıro Austria Stage Systems AG Konsorsiyum iş ortaklığı: 379 milyon TL
TBM Ltd. Şti. ve Altındağ Ltd. Şti. ile İntim Yapı Tic. iş ortaklığı: 319 milyon 480 bin TL
KMB Metro İnş. ile Nas İnş. San. Tic. iş ortaklığı ve Nas İnş. San. Tic. A.Ş. konsorsiyumu: 314 milyon 747 bin TL

BİZE ULAŞIN