Karabağlar’da 915 personel iş bıraktı

Karabağlar Belediyesi’nde toplu sözleşme sürecinde ücret zammı konusunda anlaşma sağlanmayınca 915 personel iş bıraktı. Grevle birlikte ilçedeki belediye hizmetleri durdu

Karabağlar’da 915 personel iş bıraktı
İzmir'de Genel İş Sendikası, Karabağlar Belediyesine ait Karbel AŞ ile yürütülen toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinin olumsuz sonuçlanması üzerine çalışanlar greve başladı. Grev nedeniyle temizlik işçileri işe çıkmadı, çöp kamyonları temizlik işletme müdürlüğünden hareket etmedi.

ÖNLÜK GİYDİ, HALAY ÇEKTİLER
Karabağlar Belediyesi önünde toplanan ve grev önlüğü giyen işçiler, halay çekti. Çalışanlar adına açıklama yapan Genel İş Sendikası 5 No'lu Şube Başkanı Ali Haydar Kara, grev hakkını kullandıklarını belirterek, iş yerlerinde saygı görmek, çocuklarına daha iyi bir yaşam sunmak ve haklarını almak için grev kararı aldıklarını söyledi. Karabağlar halkına grev kararını neden aldıklarının anlatılması gerektiğini vurgulayan Kara, "Bu bizim en doğal hakkımız ve sonuna kadar kullanacağız" diye konuştu. Karabağlar Belediyesi'ne ait KARBEL Şirketi'nin yöneticileri ile sendika arasında 5 ay önce başlayan ve 15 defa gerçekleşen görüşmelerde işçiyi yakından ilgilendiren ücret zammı konusunda taraflar anlaşmaya varamadı. Belediye son olarak yüzde 7'lik zam önerisinde bulunurken, sendika bu oranın yüzde 15'e çekilmesini istiyor. Toplamda 76 maddelik TİS taslağında taraflar ayrıca yaptıkları görüşmede, ikramiyelerin 69 günden 112 güne çıkarılması, banka promosyonlarının ödenmesi, sosyal hakların iyileştirilmesi ve kiralık işçi çalıştırılmaması gibi konularda anlaşma sağladı. Grev nedeniyle Karabağlar Belediyesine ait çöp kamyonları işe çıkmadı. Çalışanların Karabağlar Belediyesi önünde grev pankartı açacakları bildirildi.
BİZE ULAŞIN