Pazarcılıktan şampiyonluğa

İzmirli Evren Şengüler, küçük yaşta hazırladığı takıları pazarda sattı. Yeteneğini ilerleten Şengüler, katıldığı tasarım yarışmasında 1. oldu

Pazarcılıktan şampiyonluğa
İzmirli tasarımcı Evren Şengüler kariyerine Çeşmealtı gece pazarında hazırladığı takıları satarak başladı. Yetenek sınavı ile girmeyi başardığı Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Moda Aksesuar Tasarım Bölümü'nü birinci olarak bitirdi. 6 yıl önce İstanbul'a yerleşen 37 yaşındaki Şengüler, kendi tasarım ofisini açtı. 400 kişinin katıldığı 8. Ajur Mücevher Tasarım Yarışması'nda Kaizen adını verdiği küpe tasarımı ile Türkiye Şampiyonu oldu. Büyük başarı yakalayan Evren Şengüler, şimdi de kendi adını taşıyan markasını kurma çalışmalarına başladı.

Kendinizden bahseder misiniz?
- 1980 İzmir doğumluyum. 1990 yılında İzmir kent merkezinden Urla'ya yazlığımıza taşındık. Daha sonra hayatıma Urla'da devam ettim. Ortaokulu ve liseyi Urla'da okudum. İlkokul, ortaokul ve lisede derslerim çok kötüydü. Hep 5-6 zayıf notum olurdu. Tasarım yeteneğimi keşfedince bu alana yöneldim. Yetenek sınavı ile girdiğim Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi Moda Aksesuar Tasarım Bölümü'nden birinci olarak 2010'da mezun oldum. Üniversite eğitimim çok zordu. Gece gündüz uyumadım, yemek yemedim hep çalıştım. İşleri yetiştirmek için çok uğraştım. İşimi en ince detaylarına kadar öğrenmek amacıyla çok sıkı çalıştım. Mezun olurken sadece sınıf değil bölüm birincisi de oldum.

Tasarım yeteneğinizi ilk ne zaman keşfettiniz?
- Ablam Çorum'da resim öğretmeni olarak görev yapıyordu. Ben de o dönemde 18-19 yaşlarındaydım. Öğrencisi kum boncuklardan kolye yapıp ablama hediye etmiş. Onu görünce çarpıldım. İlk defa o kum boncukların cezaevinde yapılan işlerin dışında başka bir işte kullanıldığını gördüm. Çok hoştu. İlk başta ben de aynısını yapmaya çalıştım ancak olmadı. Bu işten büyük keyif aldığımı fark ettim. Daha sonra evde kum boncuk ve iğne ile takılar yapmaya başladım.

Pazarda takı satmaya nasıl başladınız?
- 2000 yılında ablamın bir arkadaşı ve eşi Urla'ya bizi ziyarete geldiler. Birlikte Çeşmealtı'ndaki gece pazarına gezmeye gittik. Burayı ilk gördüğümde 'kesinlikle tasarladığım takıları burada satmalıyım' düşüncesi hakim oldu. Çok fazla da talep olunca Çeşmealtı gece pazarında bir tezgah açmaya karar verdim. O dönemde çok iyi de paralar kazandım. Yaklaşık 10 yıl boyunca pazarda hazırladığım takıları sattım. Pazarda satış yaparken aynı zamanda üniversite eğitimimi tamamladım.

Neden İzmir değil de İstanbul?
- Kendi doğduğum büyüdüğüm memlekette işlerimi yapmayı çok istedim. Ancak okuldan mezun olduktan sonra firmalardan gelen teklifler üzerine İstanbul'a gitme mecburiyetinde kaldım. 6 yıldır İstanbul'da yaşıyorum. Türkiye çapındaki birkaç takı firmasında tasarımcı olarak çalıştım. Şimdi İstanbul'da kendi tasarım ofisimi açtım. Kendi işimi yapıyorum. 'Evren Şengüler' markasıyla takılar tasarlayacağım. Kendi markamı oluşturma sürecine girdim.

Yarışmaya katılma süreci nasıl işledi?
- 8. Ajur Mücevher Tasarım Yarışması'nın "Barışa Yolculuk" teması üzerine düzenlendi. İzmirli bir tasarımcı olarak Türkiye çapında bir yarışmada şampiyon olmak beni çok mutlu etti. 2015'te düzenlenen yarışmaya da katılmıştım. O yarışmada ilk 10'a girmiştim. Kaizen adını verdiğim altın küpe ile bu yılki yarışmaya katıldım. 450 kişi tasarımcı arasından şampiyon olmayı başardım. Para ödülünün yanı sıra devlet desteğiyle 90 bin liralık yurt dışı bursu kazandım. Bu bursla yurt dışında bir yıl boyunca eğitim görme şansını yakaladım. Ancak kendi markamı yaratma sürecine girdiğim için yurt dışı eğitimine gidemedim.

Tasarladığınız ve birinci seçilen küpeye neden Kaizen adını verdiniz?
- Yarışmanın teması 'barışa yolculuk.' İnsan daha iyi bir dünyada sevgiyle ve barış içinde yaşamayı arzular. Kaizen felsefesinde insan çok önemlidir. Kaizen insan odaklıdır. Japonca 'kai' değişim, 'zen' de daha iyi anlamına geliyor. Kelimenin Japonca anlamı "daha iyisi için değişmek, gelişmek.' Kaizen insana aklını ve fiziksel yeteneklerini daha etkin kullanma, iyilik adına birlik, beraberlik içinde ilerleme yolunu gösteriyor. Yarışmanın temasına uygun bir anlama sahip olduğu için birinciliği kazandığım küpeme Kaizen ismini verdim.

Bugüne kadar yaklaşık kaç tane takı tasarladınız?
- Bugüne kadar 10 bini aşkın takı tasarımı yapmışımdır.
BİZE ULAŞIN