Bisikletçiler duvara karşı

İzmirli doğaseverler ve Perşembe Akşamı bisikletçileri inşaatı kaçak olduğu için durdurulan Kent Ormanı’ndaki duvarın tamamen ortadan kaldırılmasını istedi

Bisikletçiler duvara karşı

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin İnciraltı'nda 1. Derecede Doğal SİT alanında denizle orman arasına yaptığı kaçak duvar inşatının durdurulmasının ardından, İzmirli doğaseverler ve Perşembe Akşamı Bisikletçileri inşaatın tamamen kaldırılmasını istedi. Büyükşehir, Kent Ormanı'nda denizle orman arasına kaçak duvar inşaatı ördü. Manşete taşıdığımız konuyu Çevre ve Şehircilik ihbar kabul etti. Belediyeye ihtar çeken yetkililer inşaatın durdurulduğunu, gerekli izinlerin alınmasıyla inşaatın devam edeceğini bildirdi. Bunun üzerine inşaatın tamamen kaldırılması için İzmirli bir vatandaş sosyal medyada kampanya başlattı. Kısa sürede yaklaşık 400 kişiye ulaşılan kampanyaya 'Perşembe Akşamı Bisikletçileri'nden de destek geldi. Egeli Sabah aracılığı ile tüm doğaseverlere seslenen İzmirli bisikletçiler; "Başlattığımız imza kampanyasına siz de destek verin" çağrısında bulundu.

KAPMANYA BAŞLATTILAR
Burçak Semerci isimli bir vatandaş Change. Org'da 'İzmir-İnciraltı Kent Ormanındaki çitin kaldırılmasını talep ediyoruz' başlığı ile imza kampanyası başlattı. İmza kampanyasında; duvar inşaatının ortamın doğallığını bozduğuna dikkat çeken Semerci yasal izinler alınana kadar yapımı şimdilik durdurulan çitin tamamen kaldırılmasını talep etti. Kampanyaya her perşembe akşamı yüzlerce bisikletseverin Göztepe Vapur İskelesi önünde buluşup kent turu attığı Perşembe Akşamı Bisikletçileri destekledi. Yüzlerce üyesi bulunan grup üyeleri de Büyükşehir'in İnciraltı Kent Ormanı'ndaki kural tanımaz uygulamasına tepki gösterdi. Tüm doğaseverlere seslenen İzmirli bisikletçiler; "Başlattığımız imza kampanyasına sizde destek verin" çağrısında bulundu. Perşembe Akşamı Bisikletçileri adına Egeli Sabah'a açıklamalarda bulunan kurucu üye Muhlis Dilmaç, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne "Bir an önce yanlıştan dönün" uyarısında bulundu. Büyükşehir'in çit çekmesini 'İğrenç bir uygulama' olarak nitelendiren Dilmaç, "800 metre uzunluğundaki duvarın hemen yanında İzmir Büyükşehir'in engelli merkezi bulunuyor. Kent ormanını yangından korumak amacıyla örülen duvarın bedensel engelli vatandaşların deniz kenarına inme olanağını da yok ediyorlar" diye konuştu. Sırf kent ormanı yanmasın diye 1. Derece Doğal Sit alanına duvar örmenin mantığını bir türlü anlayamadıklarını da ifade eden Dilmaç, şöyle devam etti; "Sırf orman yanacak diye kent ormanı ile deniz kıyısı arasına set çekmenin mantığını bir türlü anlamış değiliz. Üstelik iğrenç bir uygulama. Böyle bir kentte bu tür olumsuzluklar olması insanlık adına İzmirliler adına çok kötü."

UYGULAMANIN MANTIĞI YOK
Büyükşehir'in uygulaması sosyal medyada büyük tepki çekti. Sermin Buruncuk, "Yapılan çiti görünce çok sinirlendik.. Bu ne çirkin bir şey.. İnsan eliyle yaratılan bu cennet gibi yeri nasıl bozarsınız.. Yaptığınız yanlıştan hemen dönün" sözleriyle tepki gösterdi. Yunus Emre Okur, "Saçmalık. Kime peşkeş çekeceksiniz sahili" yorumunu yaptı. Tayfun Gökdoğan, "Güzeli çirkin yapıyor, mantığı ne anlamadım. Böyle saçma ve yasakçı bir durumu beğenmediğim için imzalıyorum" ifadesini kullandı.

BİZE ULAŞIN