Özlü: Reformdan vazgeçmeyeceğİz

Ar-Ge Merkezi sayısının 376’dan 500’e, sonra da bine çıkarılacağını belirten Bakan Özlü, “Bilim ve sanayinin iç içe olduğu bir model ortaya koyuyoruz” dedi

Özlü: Reformdan vazgeçmeyeceğİz
Blim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Konsolosluk Erkanı'nın düzenlediği toplantıda İzmir'de bulunan konsolos ve fahri konsoloslarla bir araya geldi. Toplantıya İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, AK Parti İzmir Milletvekili Necip Kalkan ve 16 ülkenin konsolos ve fahri konsolosları katıldı. Bakan Özlü, Türkiye'de şuanda sayısı 376 olan Araştırma Geliştirme Merkezi sayısını bu yıl içinde bine çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. Özlü, özel sektöre AR-GE konusunda fonlamayı tek bir merkezden yürütecek olan Bilim Sanayi ve Teknoloji İcra Kurulu'nun oluşturulacağını da söyledi.

"DESTEK PAKETİ HAZIRLANIYOR"
Sanayiciyi destek için bir paket hazırlandığını da ifade eden Bakan Özlü, "Sanayicilerimizi destek için üzerinde çalıştığımız paketi tamamladık. Bunu gelecek hafta Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na sunacağız. Bu pakette sanayicilerimizin bize ilettiği çok sayıda problemlerin çözümü var. Türkiye'de özel endüstri bölgelerinin kurulmasının önünü açıyoruz. Bunun yanı sıra Organize Sanayi Bölgeleri'nde bulunan işletmelerden emlak vergisinin alınmaması veya minimize edilmesine dönük hususlar var. Sanayimizin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücü yetiştirme noktasında maddeler var. Yaklaşık 71 maddeden oluşuyor. Bugüne kadar üretimle ilgili ne kadar sıkıntı varsa bunları topladık" dedi.

AR-GE MERKEZLERİ ARTACAK
Özlü, Bilim ve sanayinin iç içe geçtiği yeni bir uygulama ortaya koyacaklarını ifade ederek, "Bilim Sanayi ve Teknoloji'nin iç içe geçeceği yeni bir model ortaya koyuyoruz. Bu modeli Bakanlar Kurulu'na arz ettik. Burada önemsediğimiz nokta bilim, sanayi ve teknolojilerin müşterek olarak belirlenmesi. Burada bir fon oluşturacağız. Araştırma Geliştirme ve teknoloji fonu olacak. Bütçe içi bir fon olacak. Buradaki amacımız AR-GE faaliyetlerine daha fazla kaynak oluşturmak. Bu noktada geçen sene Gayri Safi Milli Hasılamızın yüzde 1.06'sını ayırdık. Biz bunu en kısa vadede yüzde 2 ve yüzde 3'e getirmek istiyoruz. Buradaki maksadımız sanayicilerin yüksek katma değerli ürünler üretmenizi, ihraç etmenizi ekonomiye daha fazla katkı sağlamanızı istiyoruz. Türkiye'de şuanda AR-GE Merkezi sayısı 376. İzmir'de ise 31 AR-GE Merkezi var. Biz yaptığımız toplantılar ve programlarla sanayicilerimizin AR-GE Merkezi kurmasını teşvik edeceğiz. İlk aşamada Türkiye'deki AR-GE Merkezi sayısını 500'e akabinde bine ulaştırmayı hedefliyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN