FETÖ’cü kardeşlerin ‘böcek’ operasyonu

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na tanık olarak ifade veren başpolis Behzat İlhan, FETÖ’den tutuklu olan savcı İbrahim Karanfil ile komiser kardeşi Özcan Karanfil’in kumpasını anlattı

FETÖ’cü kardeşlerin ‘böcek’ operasyonu
FETÖ/PDY'nin kendisinden olmayan hakim ve savcılara nasıl kumpas kurduğunu böcekçi başpolis Behzat İlhan, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Savcısı Ayhan Yılmaz'a verdiği ifadede anlattı. 2004 ile 2014 yılları arasında İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılıkla Organize Şube Müdürlüğü Teknik Büro Amirliği'nde polis memuru ve baş polis memuru olarak görev yaptığını anlatan İlhan, teknik eleman olarak çalıştığını, gizli izleme faaliyetleri yürüttüğünü, mahkeme kararıyla birçok yere yıllarca böcek diye tabir edilen ses ve görüntü aktarımında kullanılan cihazları yerleştirdiğini söyledi. İnançlı bir insan olduğunu söyleyerek ifadesine devam eden İlhan, "O dönemde İzmir Emniyet'inde dindar insanların göreve getirildiğini sanıyordum. 17 Aralık 2013 olaylarından sonra FETÖ grubunun İslamiyet ile bir alakasının olmadığını, iktidarı ele geçirme amaçlarının olduğunu görünce gerçekleri anladım. Daha önce bir inanç topluluğu sanmama rağmen hiç bir toplantılarına katılmadım. Ancak İzmir Emniyeti'ndeki Fetullah Gülen cemaati mensubu olan kişilerin bir kısmını biliyorum. Çünkü ben küçük yaştan beri Kur'an-ı Kerim'i hatmettiğim için cenaze, dini günler gibi özel günlerde beni de çağırıp Kur'anı Kerim okutuyorlardı" dedi.

"HAKİMİ BİTİRECEĞİZ"
İzmir Bayraklı Adliyesi'nde görev yapan bir hakim ile bir Cumhuriyet savcısının odasına böceği nasıl yerleştirdiklerini tüm detaylarıyla ifadesinde anlatan başpolis İlhan, "İzmir Bayraklı Adliyesi'nde görev yapan Ömer adli bir hakim ile adını şimdi hatırlamadığım bir Cumhuriyet savcısının odasına mahkeme kararıyla cihaz yerleştirdik. Hatta 'Hakimin hayatını bitireceğiz' diye rütbeli bir görevli söz söyledi. Ancak bu kişinin kim olduğunu şu anda hatırlamıyorum. Bu cihazı yerleştirirken o dönemde Bayraklı Adliyesi'nde Cumhuriyet savcısı olan İbrahim Karanfil nöbetçi olmamasına rağmen saat 16.00-17.00 gibi beni odasına alarak yardımcı oldu" diye konuştu. Savcı İbrahim Karanfil'in böcek yerleştirdikleri hakim ve savcının odasını kendilerine gösterdiğini söyleyen İlhan, "Savcı İbrahim Karanfil odasının anahtarını bana bıraktıktan sonra adliyeden ayrıldı. Onun gösterdiği hakim ve savcının odasını geceleyin 24.00 sularında dinleme cihazlarını yerleştirdim. Savcı İbrahim Karanfil'in odasını kilitledikten sonra emniyete döndüm. İbrahim Karanfil'in oda anahtarını Organize Şube'de komiser olarak görev yapan kardeşi Özcan Karanfil'e teslim ettim" itirafında bulundu.

AİLE BOYU İHANET ETMİŞLER
Bayraklı Adliyesi'nde Cumhuriyet Savcısı olarak çalıştıktan sonra Karşıyaka Adliyesi'nden hakim olarak emekli olan, ardından avukatlık yapmaya devam eden İbrahim Karanfil FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından tutuklandı. Kardeşi Özcan Karanfil de Askeri Casusluk kumpası soruşturması kapsamında tutuklanarak cezaevine gönderildi. Ayrıca İbrahim Karanfil'in eniştesi Adana eski özel yetkili Savcısı Özcan Şişman da MİT tırlarına yönelik soruşturma kapsamında tutuklandı. Komiser Özcan Şişman, çoğunluğunu muvazzaf subayların oluşturduğu 357 kişinin yargılandığı İzmir merkezli 'Askeri Casusluk' soruşturmasında aktif olarak görev almıştı. Karanfil, 9 Mayıs 2012'de üniversite öğrencisi Safiye Köten'in Karşıyaka'da evindeki arama yaparken, mutfak dolabının üzerine elini uzatır uzatmaz 'Aa bak delil buldum' diyerek poşet içindeki delilleri bulmuştu.
BİZE ULAŞIN