Gürcü anne ve baba ikinci kez hayat verdi

Gürcistanlı Andria Khupenia, İzmir Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi’nde babasından böbrek, annesinden karaciğer nakli oldu

Gürcü anne ve baba ikinci kez hayat verdi
Sağlık alanında yapılan atılımların ardından yabancı hastalar da Türkiye'yi tercih etmeye başladı. Gürcistan'ın Tiflis kentinde oturan güzel sanatlar fakültesi mezunu 40 yaşındaki Catherine ile mimar 42 yaşındaki Giorgi Khupenia, tek çocukları 9 yaşındaki Andria Khupenia'nın, 5 aylıkken polikistik böbrek rahatsızlığı ortaya çıktı. Çift hem Tiflis'te hem de Belarus'ta tedavi olanaklarını aramaya başladı.

NAKİLLER İZMİR'DE
Doktorların karaciğer küçük çocuk için nakil kararı aldı. Gürcistan'da yapılmayan karaciğer nakli için aile ülke arayışına girerken, öneri üzerine İzmir'e geldi. Çiğli'deki özel bir hastanede, annenin verici olması uygun bulununca, nakil gerçekleştirildi. 2 yıl sonra ise doktorların bu sefer böbrek nakli kararı verdi. Aile nakil için yine İzmir'in yolunu tuttu. İzmir Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi'nde, yapılan testlerin ardından Andria'ya babasının dokularının uyuştu. Op. Dr. Cezmi Karaca başkandığında, Op.Dr. Cem Tuğmen ve Op.Dr. İsmail Sert oluşan ekip baba Giorgi 'den Andria'ya başarılı bir operasyonla böbrek naklini gerçekleştirdi.

ÇOK MUTLUYUZ
Çoçuklarının iki nakili de İzmir'de gerçekleşen anne Catheria Khupenia, "Gürcistan'da nakil sıkıntısı var. İzmir'de daha önce ben karaciğerimden bir parça vermiştim. Şimdi de babasından alınan böbrek oğluma nakledildi. Çok mutluyuz. Burada doktor ve hastane çalışanları bizimle çok ilgilendi" dedi. Küçük çocuğun babasından böbrek naklini nakilini gerçekleştiren Op.Dr. Cezmi Karaca, "Ne mutlu Andria'ya ki anne ve babası ona bir kez daha can verdi. Biz de böyle bir ortamda, ülkemizde sağlık turizmine hizmet ettiğimiz için mutluyuz. Andria'nın sağlık durumu da şu an çok iyi. Ülkemiz için gurur verici bir tablo" dedi.
BİZE ULAŞIN