Egeli Sabah yazdı belediye hatırladı

İzmir Büyükşehir, manşete taşıdığımız haberin ardından harekete geçti. ‘Efsane Başkan’ olarak bilinen merhum İhsan Alyanak’ın isminin, körfezin 14. gemisinde yaşatma kararı alındı

Egeli Sabah yazdı belediye hatırladı
İzmir'in merhum İzmir eski belediye başkanlarından İhsan Alyanak'ın ismi Körfez gemilerinde yaşayacak. AK Partili Doğan, Egeli Sabah'ın gündeme getirdiği haberi meclise taşıdı. Başkanvekili Aydoğan, 2011 yılında batan Alyanak gemisinin ismi yeni gemilerden 14'üncüsüne verileceğini ifade etti.
İzmir'de Efsane Başkan olarak bilinen merhum İhsan Alyanak'ın ismini taşıyan vapur 2011 Temmuz'da mendireğe çarparak battı. Aradan geçen süreçte Büyükşehir 15 adet yeni yolcu vapuru aldı. Yolcu vapurlarına spor ve sanat dünyasında isim yapmış kişilerin isimleri verilirken İhsan Alyanak'ın ismi unutuldu. Alyanak'ın oğlu Tevfik Alyanak, babasının ölümünün 9. yıldönümü olan 3 Mart'ta Facebook üzerinden yaptığı paylaşımla yaşananlardan duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. İhsan Alyanak'ın ismini taşıyan vapurun 2011 yılı Temmuz ayında battığını, aradan geçen 5 yıllık süreçte aile olarak Büyükşehir'in yeni aldığı vapurlardan birine babasının adını vermesini beklediklerini belirten Tevfik Alyanak, bu güne kadar beklentilerinin gerçekleşmediğini yazdı.
Tevfik Alyanak'ın bu çağrısını Sabah Egeli, 'Efsane başkana büyük vefasızlık' başlığı ile manşetine taşıdı. Haber, sosyal medyada ve kent gündeminde büyük ses getirdi. İzmirliler, Büyükşehir'in bir an önce efsane başkanın ismini bir vapura vermesini istedi. Büyükşehir Belediye Meclisi'nin AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan da Alyanak ailesinin beklentisini meclis toplantısında gündeme getirdi.
Önceki gün gerçekleşen meclis toplantısında konuşan Doğan, Alyanak isminin yeni gemilerden birinde yaşatılması gerektiğini söyledi. Oğul Alyanak'ın efsane başkan İhsan Alyanak'ın ölümünün 9. yılı olan 3 Mart tarihinde tepkisini sosyal medya üzerinden dile getirdiğini hatırlatan Doğan, "Tevfik Alyanak, yaptığı paylaşımda yıllardır aile olarak sustuklarını, alımı yapılan 15 yeni vapurdan 13 tanesinin hizmete girdiğini belirterek kalan iki gemiden birisine babasının isminin verilmesini önermiştir. Bizler de bu konuda kendisine hak veriyor ve yeni vapurlardan birine isminin verilmesini diliyoruz. Sonuçta meclis kararı ile verilen bu isim bir haktır. İzmirli hemşerilerimiz adına bu hakkın Alyanak ailesine yeniden verilmesini talep ediyoruz. Sayın Kocaoğlu'ndan bugüne kadar bu kararı vermesini beklerdik. Yoksa Sayın Kocaoğlu için vefa, sadece İstanbul'da bir semtin adı mıdır?" diye sordu.
Doğan'ın ardından konuşan Meclis Başkanvekili Sırrı Aydoğan, Başkan Kocaoğlu ile de konuyu görüştüklerini önümüzdeki günlerde filoya katılacak olan 14. gemiye efsane başkan İhsan Alyanak'ın isminin verileceğini açıkladı. Aydoğan'ın açıklaması başta Alyanak ailesi olmak üzere İzmirliler arasında büyük sevinçle karşılandı.
BİZE ULAŞIN