Basmane’de Bakan Avcı’yı üzen manzara

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı Basmane’yi gezdi. Tarihi ve kültürel zenginliği ile dikkat çeken semtin bakımsızlığı için Bakan Avcı, “Bu manzaradan gerçekten büyük hüzün duydum” dedi

Basmane’de Bakan Avcı’yı üzen manzara
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, çeşitli temaslarda bulunmak üzere İzmir'e geldi. Basmane'yi gezen Bakan Nabi Avcı,Araştırmacı-yazar Orhan Beşikçi'den bölgedeki tarihi binalar hakkında bilgi alan Bakan Avcı, kentteki temasları sırasında gördüğü mescidin "İslami Eserler Müzesi" haline getirilmesi gerektiğini belirterek Altınpark Arkeolojik Kazı Alanı'nda bir süre önce durdurulan kazı çalışmalarına devam edilmesini istedi. Ardından semt esnafı ile bir araya gelen Bakan Avcı, esnafın hazırladığı, üzerinde bakanlığın logosu bulunan pastayı kesti. Daha sonra Hatuniye Parkı'ndaki kahvaltı etkinliğine katılan Avcı, yaptığı konuşmada, Basmane'de yaptığı kısa turda gördüğü manzaranın üzüntü verici olduğunu söyledi.

MANZARA ÜZDÜ
Basmane'deki tarihi dokunun bakımsızlığına vurgu yapan Bakan Avcı, "Kültür ve Turizm Bakanı olarak bu manzaradan gerçekten büyük hüzün duydum. Yürek parçalayıcı bir manzara ile karşı karşıyayız. Bölgenin toparlanması halinde sadece İzmir'in değil, Türk turizminin de en önemli cazibe merkezlerinden biri olacak. İzmirliler 2019'daki yerel seçimlerde neye, niçin oy vereceğini biliyor. 'Biz memnunuz, bu bölge çürümeye devam etsin' deniyorsa o ayrı. İzmirli bunu demiyor tabii ki hizmet bekliyor. Bu bölge için ön hazırlıklarımız tamam" diye konuştu. Turizm toparlanıyor Turizmde toparlanma olduğunu vurgulayan Bakan Avcı, "İzmir'de gelişen turizmden payını alacak ama güzelliklerini dünyaya tanıtacak çalışmaları yapmamız lazım. Burası turist kaynamalıydı. Arkeolojik eserlerle cumhuriyet eserleri yan yana, bugüne kadar ihmal etmişiz, kıymetini bilmemişiz. Önümüzdeki dönem toparlanma olacak. İzmir, hem kültür hem turizm başkenti olarak eski güzel günlerine kavuşacak" dedi.
BİZE ULAŞIN