Feragat isteyeceğine o riski ortadan kaldır

İzmirli iki avukatın Yamanlar’daki çöp tesisi için açtıkları davadan feragat etmesini isteyen Kocaoğlu’na yanıt gecikmedi. Avukat Özay, feragat isteyen Kocaoğlu’na o bölgedeki riski ortadan kaldırmayı önerdi

Feragat isteyeceğine o riski ortadan kaldır
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Harmandalı'ndaki Katı Atık Depolama Alanı'nın ekonomik ömrünü doldurması üzerine Yamanlar Dağı'nda katı atık bertaraf tesisi kurmak için çalışma başlattı. Bu arada İzmirli Çevre Avukatları Senih Özay ve Murat Fatih Ülkü, söz konusu alanın katı atık bertaraf tesisi yapımına uygun olmadığını öne sürerek İzmir 5. İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Mahkeme geçtiğimiz yıl Nisan ayında Yamanlar'da Büyükşehir'in yapmayı planladığı katı atık bertaraf tesisiyle ilgili İzmir Valiliği Mahalli Çevre Kurulunca verilen 'Yer seçimi uygunluk kararının' yürütmesini durdurdu. Mahkeme gerekçeli kararında "Kurulmak istenen katı atık bertaraf tesisinin, coğrafi ve jeolojik yapı, yerleşim birimlerine mesafesi, yer altı ve yüzey suları ile hava unsurları açısından birçok olumsuzluklara yol açacağı" gerekçesiyle söz konusu yerin uygun olmadığına karar verdi. Büyükşehir Belediyesi'nin bölge idare mahkemesine yaptığı itiraz da ret edildi. Durum böyle olunca Büyükşehir de katı atık bertaraf tesisi kurmak için sürdürdüğü çalışmaları durdurmak zorunda kaldı.

ÇAĞRIDA BULUNDU
Geçtiğimiz günlerde bir televizyon programına katılan Başkan Aziz Kocaoğlu davayı açan Özay ve Ülkü'ye seslenerek "İzmir için bir jest yapsınlar. Davalarını sürdürmezlerse, bir iki ay içerisinde ÇED raporunu alıp çalışmalara başlarız" şeklinde açıklama yaptı. Kocaoğlu'nun çağrısına İzmirli ünlü çevre avukatı Senih Özay'dan yanıt gecikmedi. Özay, "Bir avukatın açtığı davadan feragat etmesi zordur, hatta imkansızdır. Ama Büyükşehir Başkanı Kocaoğlu, bu konuda iyi bir formül, parlak bir formül, sorunu çözücü bir formül bulduysa, o zaman mahkemeyi de, halkı da bizi de ikna eder. Biz Büyükşehir'in ben böyle bir formülle herkesi tatmin ederim demesi lazım" diye konuştu. Söz konusu yerin uygun olmadığına ilişkin 5 profesörün mütalaası olduğunu hatırlatan Özay, şöyle devam etti, "Siz bu profesörlerin hazırladıkları raporlara karşın enteresan bir fikir ortaya koyarsanız tesis yapılacak alanı kaydırdım, bilim adamlarının söylediği riskli alan üzerinde çalışmıyorum, risksiz bir bölge buldum derseniz bizde buna bakar inceleriz." Özay, Türkiye Çevre Hareketi Avukatlarının toplantısına katılmak üzere İstanbul'da bulunduğunu, İzmir'e döner dönmez davada birlikte hareket ettikleri Murat Fatih Ülkü ile birlikte konuyu değerlendireceklerini söyledi.
BİZE ULAŞIN