Evde bakım hizmeti hastalara umut oldu

Sağlık hizmetleri artık hastaneye gidemeyecek durumdaki yaşlı ve engellilerin ayağına gidiyor. İzmir’de Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, evde bakımı zor olan hastalara şifa dağıtıyor

Evde bakım hizmeti hastalara umut oldu
Sağlıkta dev reform olan evde bakım hizmeti sayesinde binlerce hasta, hastaneye gitmeden evinde tedavi olma şansı buluyor. Aileler ve hastalar bu durumdan memnun olduklarını dile getirirken, eski sağlık sistemini hatırlamak dahi istemediklerini belirtiyor. AK Parti hükümeti sayesinde yapılan bu sistem tüm hızıyla büyürken, yatalak hastalar artık hastanede işkence çekmeden tedavilerini evinde yaptırdığı için hasta yakınları da bu durumdan çok mutlu.

4 BİN 383 HASTAYA ŞİFA
İzmir'de Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Evde Bakım Hizmeti'nde çalışan doktor ve ekibi tüm gününü yatalak hastalara adıyor. 2011 yılından bu yana evde bakım hizmetini sabah 09.00'dan öğleden sonra 16.00'ya kadar hastalara götüren ekip aynı zamanda rehberlik sistemini de evlere götürüyor. Evde bakım doktorlarından Dr. Seydi Yüce, "Biz Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak 2011 yılından beri bu yana evde bakım sistemini yürütüyoruz. Şu ana kadar 4 bin 383 hastaya hizmet götürmüşüz. Aktif olarak ise 2 bin 865 hastamız var. Günde neredeyse 10 hasta ziyareti gerçekleştirirken şubat ayında ise 370 hastaya ulaşıp tedavileri için ne gerekiyorsa onu yaptık. Evde bakım hizmeti gün geçtikçe ülkemizde yaygınlaşıyor. Tedavi boyunca nakil gerekirse bile buna hastanın evinde karar veriyoruz ve hastane ile ev arasında nakli gerçekleştiriyoruz. Hastalar hastane kuyruğundan kurtuldu" dedi. Evde bakım hizmeti alan hastalardan Gülser Sürmen 10 yıldır yatalak hasta. Alzheimer ve felç olan hasta bir yıldır evde bakım hizmeti alıyor. Evde bakım ile çilenin bittiğini belirten hasta 81 yaşındaki Gülser Sürmen'in kızı Yasemin Çelikatay, "Anneme 10 yıldır ben bakıyorum. Yatalak olan annem ile hastanelerde beklediğim o günleri unutamam. Eziyet ve çile çekiyorduk. Böyle bir sistemin olduğunu öğrenince gerçekten çektiğimiz çile bitti. Bir rapor almamız bile günler sürüyordu. Şimdi ise bu sistemi getirenlerden Allah bin kere razı olsun. Hastane çilesi bitti. Evimize kadar gelen sağlıkçı arkadaşlarda ellerinden geleni sonuna kadar yapıyorlar" diye konuştu.

UYGULAMA ÇOK BAŞARILI
Obez, hipertansiyon ve diz protezine bağlı yatakta tedavi uygulanan ve ayağa kalkamayan 83 yaşındaki Nazife Cengiz'in başında duran oğlu Faik Cengiz, sistemden çok mutlu. Daha önce özel bir hastane ile çalıştıklarını belirten Cengiz, "Annemin rahatsızlığı başladığında eve özel hastaneden hizmet alıyorduk. Ama zaman geçtikçe memnun kalmadığımızı gördüm. Sonra devlet hastanesindeki sistemi görünce direkt başvurduk ve kabul edildi. Şimdi her şey dört dörtlük işliyor. Annem için en iyisi yapılıyor ve bunu biliyorum. İnşallah hep böyle devam eder" ifadesini kullandı.
BİZE ULAŞIN