Azmetti başardı, şimdi siparişlere yetişemiyor

Kızlarıyla aynı anda üniversiteyi kazanan Remziye Erdem, 3 üniversite bitirdi. Halk Eğitim Merkezi’nde öğretmenlik yapan Erdem, üretip sattığı takılar için sipariş yetiştiremiyor

Azmetti başardı, şimdi siparişlere yetişemiyor
Diyarbakır'dan 20 yıl önce İzmir'e taşınan ve 3 üniversite bitiren 2 çocuk annesi 50 yaşındaki Remziye Erdem başarı öyküsü ile kadınlara örnek oldu. Erdem, İzmir'e taşındıktan sonra 40 yaşında kızlarıyla aynı anda üniversiteyi kazandı. İlk olarak 4 yıllık kamu yönetimi bölümünü bitirdi. Erdem, ardından Dokuz Eylül Üniversitesi Kuyumculuk ve Takı Tasarım Bölümü'nden sonrasında ise işletme bölümünden mezun oldu. Okuduğu üniversetelerde aldığı eğitimden para kazanmak isteyen Remziye Erdem Halk Eğitim Merkezi'nde kazaziye sanatı öğretmenliği yapmaya başladı. Halk Eğitim Merkezi'ne gelen 40 ev hanımına ders veren Erdem, ürettiği tespih, kolye, bileklik gibi takıları satmaya başlayınca Türkiye'nin dört bir yanından siparişler almaya başladı.

AYDA 300 PARÇA
Takılar için sabah saat 09.00'dan öğlen 16.00'ya kadar çalıştığını belirten Remziye Erdem, "Önce boyama hocalığı yaptım. Sonra kazaziye ile ilgilenmeye başladım. Yapımı çok zor olan kazaziye için Trabzon'da çok yerle irtibata geçtim. Ama kimse bana öğretmek istemedi yada attığım maillere hiç kimse geri dönmedi. Kazaziye ile ilgili sınırlı sayıda görsel ve yazılı seçenekleri kullanarak kendim yavaş yavaş öğrendim. Kendimi hazır ettiğimde ise kursiyerlerle paylaştım ve bir anda 20 kişi olan ekibimiz 40 kişiye yükseldi. Herkesin ilgisini çekmeye başlayan kazaziyeyi birçok alanda kullanıyoruz. Ayda 300 parçaya yakın üretim yapıyoruz. İnce ve estetik isteyen bir işçilik lazım. Kazaziyenin püf noktası yapılırken çok sağlam ve estetik olması lazım. Saç kılı kalınlığında gümüş tellerle yapılıyor. Artık siparişlere yetişemiyoruz. Ben İzmir'de ev kadınları için bir kıvılcım başlattım. İnşallah İzmir'den Türkiye'ye dağılan bir yangına dönüşür. Umarım kazaziye sanatının bu güzel örneklerini yurtdışında da tanıtmamız lazım. Ekip işi birlikte yurtdışına açılacağız. İnternet üzerinden ve yurtdışı fuarlarında kendimizi gösterme fırsatı bulacağız" dedi.
BİZE ULAŞIN