Küstah tehdide İzmir’den tepki

Halk Arenası programına konuk olarak katılan CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt’un skandal sözlerine İzmir’deki sivil toplum kuruluşlarından ve vatandaşlardan büyük tepki geldi

Küstah tehdide İzmir’den tepki
Daha önce AK Parti'yi eleştirmek için Kuran'dan örnek verip, devamında bunun bir hata olduğunu, "Kuran'ın CHP'nin yolu olmadığını' söyleyerek büyük tepki çeken CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt yine şaşırtan bir çıkışla gündeme geldi. Uğur Dündar'ın moderatörlüğünü yaptığı Halk Arenası programında konuşan Bozkurt, "16 Nisan'da yüzde 60-65 'Hayır' çıkacak. Diyelim ki 'Evet' çıktı, kimse heveslenmesin. Biz yine Samsun'dan başlarız, Amasya'ya gideriz, Sivas'a gideriz, Ankara'ya geliriz. Buradan İnönü'ye, Sakarya'ya, Dumlupınar'a... Ulan sizi İzmir'e kadar kovalamazsak anamızdan emdiğimiz süt helal olmasın. Sizi de sizin yedi göbek sülalenizi de bütün emperyalistleri de yine İzmir'den denize dökeriz" şeklinde tehditler savurdu. Skandal sözler İzmir'de de tepki çekti. MÜSİAD İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Ülkü, "Bir milletvekilinin bu şekilde konuşması ve açıklama yapması gerçekten büyük bir hata. Kınıyoruz. Milletvekiline yakışacak bir konuşma değil. Bölücülüğe yol açabilecek bir konuşmayı yapmak bir milletvekiline yakışmaz. Hüsnü Bozkurt TBMM'de Türk milletini ve tüm halkı temsil ediyor. Bozkurt'un bu konuşmasını halkımızın takdirine bırakıyorum" dedi. Bozkurt'un yaptığı konuşmayla 16 Nisan'da hür iradesiyle referandumda 'Evet' diyeceklere Yunan muamelesi yaptığının altını çizen Ülkü, "Hüsnü Bozkurt, kendi görüşünden olmayan vatandaşlara Yunan muamelesi yapıyor. Atatürk'ün kurduğu CHP'ye yakışmayacak bir açıklama. Özgürlük ve demokratikliği savunmayan bir görüş. Bu tür düşünceler ülkemize ayrımcılık ve insanları birbirine düşürmekten başka bir işe yaramaz. Ülkemiz için en doğru kararı halkımız sandıkta verecektir" şeklinde konuştu. Memursen İzmir İl Başkanı Ali Musa Bina, "Konya milletvekili sayın Hüsnü Bozkurt, tarihsel olarak çoğulculuğun çok kültürlülüğün beşiği İzmir gibi bir şehirde yaptığı konuşmasındaki üslup ve kelimelerle faşizmin zirvesine ulaşmıştır. Sayın Bozkurt, demokratik tercihlerinden dolayı vatandaşlarını 'denize dökmek' ile tehdit eden biri olarak tarihin utanç sayfalarında yerini alacaktır. Cumhurbaşkanımızı tek adamlıkla, otoriterlikle suçlayan Sayın Kılıçdaroğulu'nun, milletimizi denize dökmekle tehdit eden milletvekilinin sözlerini nasıl izah edeceğini de merakla bekliyoruz. Asıl diktatörlük bu değil mi? İnsanların demokratik tercihlerine, geleceğini belirleme iradelerine ipotek koymak, demokrasiyle nasıl bağdaştırılabilir" dedi. Bina konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Sayın Vekil, sandıktan çıkan sonuçlara saygı göstermeyeceğini ifade etmiş ve daha da kötüsü demokrasiye inancının olmadığını itiraf etmiştir. Bu ifadeler, siyasal gaf olarak da kabul edilemez. Dolayısıyla basit bir özürle de geçiştirilebilecek bir durum da değildir. Bu sebeple milleti temsil görevinden derhal istifa etmeli ya da partisi tarafından ihraç edilmelidir."

Ne içirdiler sana Hüsnü?
İzmirli vatandaşlar da sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden CHP'li Bozkurt'u etiketleyerek yazdıkları mesajlarla tepkilerini dile getirdi. Bilal Durnagöl, "Evet çıkınca seni bekliyor olacağım" derken, Gs Ultraaslan isimli Twitter kullanıcısı, "Samsun'da senin gibilere ihtiyaç yok. Samsunlu vatanına sahip çıkar. Sen aklına sahip ol. Ne içirdiler sana?" şeklinde yazdı. Müstakim Haksal, "Hüsnü saldırdığınız topyekün Müslümanlarıdır. Yemezler Hüsnü. Halklar uyandı. Bu necip milleti uykuda mı zannediyorsun Hüsnü? Mevlana dön" diye tepkisini dile getirdi. Ş.M. Özdemir, "Eski SSK kulak doktoru Hüsnü, savcılar seni oyacak" dedi. Alperen adlı kullanıcı, "Bunun gibiler yüzünden CHP sittin sene iktidar olamaz" derken, Sadece vatandaş adlı kullanıcı ise, "Hüsnü abi programdan önce yürek mi yemiştin? Yanının hakkını ver, olgun ol. Cıvıtma. Denize dökeceklermiş. Dedelerinin intikamını mı alacaksın?" diyerek tepki gösterdi.
BİZE ULAŞIN