Uçuş emniyetini ihlale ağır ceza

Uçağa binen yolcular, uçuş emniyetini ihlal ederse SGHM, ağır para cezaları uygulayacak. Kural tanımayan yolculara bin 500 liraya kadar idari para cezası kesilebilecek

Uçuş emniyetini ihlale ağır ceza
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından verilecek idari para cezaları hakkındaki yönetmelik, geçen ay Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Yrd.Doç. Dr. Sami Aksoy, yönetmelikte yapılan değişikliğe göre, uyarılmasına rağmen emniyet kemerini bağlamamak, baş üstündeki dolabını kapatmamak, başka yolcular veya kabin ekibiyle tartışmaya devam etmek gibi uçuş emniyet ve güvenliğini tehdit oluşturan davranışlarda bulunmanın cezasının bin 500 liraya çıkarıldığını söyledi.

LAZER TUTAN 10 BİN LİRA CEZA
Uçakların iniş ve kalkışları sırasında uçaklara lazer tutanlar ve telseiz hatlarına müdahale edenlere 10 bin liralık para cezası kesileceğini belirten Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Sami Aksoy, "Yönetmelikte, geçen mart ayında yapılan değişiklik uyarınca, uyarıya rağmen elektronik cihazları çalıştırmaya devam etmek, yerine oturmamak, emniyet kemerini bağlamamak, baş üstü dolabını kapatmamak, diğer yolcular ve kabin ekibiyle tartışmaya devam etmek, kabin ekininin görevini yapmasına güç kullanarak engel olmak, kabin ekibine ve diğer yolculara hakaret etmek, sözle tacizde bulunmaya devam etmek, kabin ekibinin verdiği talimatları yerine getirmemek şeklinde davranışlarda bin 500 lira para cezası kesilecek" dedi. Öte yandan Aksoy, uçuş öncesi yapılan üst aramalarında görevli personelin işini yapmasına engel olanlara ise 2 bin lira ceza kesileceğini belirtti. Yrd. Doç. Dr. Sami Aksoy, "Yolcunun, telefonunu kullanmak istemesi, kabin ekibiyle ve yolcularla tartışması veya kemerini bağlamaması halinde bilet fiyatının neredeyse 10 katı para cezasıyla karşılaşıp üzülebilir. Eğer daha da ileri gidip uçuş güvenliğini tehlikeye atması nedeniyle uçağın zorunlu iniş yapması gibi hallerde de hem ağır cezai yaptırımlar hem de maddi yaptırımlarla karşılaşılabilir" dedi.
BİZE ULAŞIN