İzmir’e İtalyan bakış

Egeli Sabah’a konuşan İzmir İtalya Konsolosu Luigi Lannuzzi, İzmir’in kruvaziyer turizminden yara aldığını fakat gelen turistin artık kentte daha fazla kaldığını söyledi

İzmir’e İtalyan bakış
İki yıldır İzmir'in İtalyan konsolosluğu görevini yürüten Luigi Lannuzzi, Egeli Sabah'a özel açıklamalarda bulundu. İzmir'de görev yapan ve kendisini artık yarı İzmirli sayan İtalyan konsolos Luigi Lannuzzi, geçtiğimiz yıl düşen turist sayısının bu yıl artacağına inanıyor. İtalyanların İzmir'i bir şekilde duyduğunu ve sevdiğini belirten Lannuzzi, "Turizm sektörü tüm dünyada törer olayları yüzünden düşüşte. Bu Türkiye'ye özel bir şey değil. İzmir ve çevresine gelmek için bizi arayan İtalyan vatandaşlarına endişe etmemelerini ve meraklanmamaları gerektiğinin altını çiziyoruz" dedi. Dünya genelinde yaşanan terör olayları yüzünden İzmir'de kruvaziyer turizminin bittiğini belirten İzmir İtalya Konsolosu Luigi Lannuzzi, "2016 yılı zor geçti. Bu bölgede yaşanan en büyük kayıp kruvaziyer gemileri oldu. Kitle olarak geliyordu. Kitlesel turizm diyebilirdik. Kruvaziyer şirketleri daha ticari seçimler yapıyor şu anda. Ama bu turistler günlük gelip gidiyordu. Hem kalmıyorlardı hem de kaldıklarında ise döviz bırakmıyorlardı. Şimdi ise uzun süreli kalan turistlerin ilgisi daha fazla. Gelen turist burada zaman harcıyor. Turizmin şekli değişti. Yani bizim görüşümüz İzmir turizmi daha fazla kazanıyor" diye konuştu.

TERÖR HER YERDE VAR
İzmir farklı olduğunun altını çizen Lannuzzi, "İzmir ve Ege Bölgesi'ne gelecek İtalyan vatandaşlarımız buraları iyi biliyor. Kendi reklamını iyi yapan bir ülkesiniz. Durum daha da normale döndüğünde turist sayısının artacağına inanıyorum. Şu anda bile kendi vatandaşlarımız buraya gelmek için bizi arıyor. Biz de gerekli bilgileri veriyoruz. Bir taraftan onlara meraklanmamaları ve endişe etmemeleri gerektiğini söylüyoruz. Ama dünyada nerenin güvenliği olduğunu belirlemek zor. O yüzden biz sadece önlemleri de prosüdür gereği belirtiyoruz" dedi. İzmir'den İtalya'ya giden kişi sayısını yıllık yaklaşık 29 bin kişi olduğunu belirten İtalya Konsolosu Luigi Iannuzzi, son yıllarda iki ülke arasında öğrenci değişim programlarının da arttığını ifade etti. Lannuzzi, şöyle devam etti; "İtalya'ya giden çok sayıda Türk var. İtalyanca bilenler için eğitim de birçok fırsat var ama aynı zaman da eğitimini ingilizce devam ettirmek için çok cazip durumlar mevcut. 2016'da 1150 Türk öğrenci üniversite eğitimi için Türkiye'den İtalya'ya gitti. Bunlardan 200'den fazlası İtalya'daki Üniversiteye kayıt işlemleri için İzmir İtalya Konsolosluğu'na başvurdu."
BİZE ULAŞIN