Alkollü sürücü ağır cezada yargılanacak

İzmir’de 17 yaşındaki Uğurcan Kayı’ya çarparak ölümüne sebep olan alkollü sürücü Bora A’nın davası, cezası az bulunarak Asliye Ceza Mahkemesi’nden, Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi

Alkollü sürücü ağır cezada yargılanacak
İzmir'in Buca İlçesi'nde 16 Ocak 2016 günü stajyer avukatlık yapan Bora A, iddiaya göre kullandığı aracıyla sokak arasından hızla çıkıp, cadde üzerinde motosikletiyle trafikte seyreden 17 yaşındaki Uğurcan Kayı'ya çarptı. Alkollü olan Bora A., kontrolünü yitirdiği otomobille sokak arasına girip, park halindeki başka bir araca çarpıp durabildi. Uğurcan Kayı, alkollü sürücünün motosikletine çarpması sonucu ağır yaralandı. Kazada yaralandığı gerekçesiyle gittiği hastaneden izinsiz ayrılan ve 2 saat sonra yakalanan sürücü Bora A, yapılan kontrolde 0.71 promil alkollü çıktı. Uğurcan Kayı ise 8 ay yoğun bakımda kaldıktan sonra hayatını kaybetti.

HUKUK SAVAŞI BAŞLATILDI
Tutuksuz yargılanan Bora A. hakkında, 'bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek' suçundan dava açıldı. Uğurcan Kayı'yı ölüme götüren kazanın farklı işyerlerine ait güvenlik kamerası kayıtları davada kanıt olarak sunuldu. Görüntülerde Bora A.'nın otomobiliyle hızla sokak içinden çıkması, ardından Uğurcan'ın kullandığı motosiklete çarpıp onu metrelerce ileri fırlatma anları da yer aldı. İzmir 18'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, Kayı ailesi ve avukatları Gizem Aral'ın yaptığı itirazlar üzerine görevsizlik kararı verdi. Kazanın bilinçli taksirle olmadığı kanaatine varan mahkeme, sürücünün daha ağır ceza alması ve 'olası kast' suçundan yargılanmasının değerlendirmesi için dosyayı Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. Bu kararla sevinen Kayı ailesi oğullarının ölümüne neden olan sanığın en ağır cezayı alması için hukuk mücadelesini sürdüreceğini söyledi.

SADECE 8 AY YAŞAYABİLDİ
Yoğun bakım ünitesinde yaşam mücadelesi veren 17 yaşındaki Uğurcan'ın, annesi Rabia Kayı, babası Nurettin Kayı ile kardeşleri, yaşama tutunması umuduyla, 18'inci doğum gününü hastane odasında kutladı. Ailesinin desteği ve doktorların çabalarıyla 8 ay direnen Uğurcan Kayı, yaşama tutunamadı.
BİZE ULAŞIN