İzmir Marşı bizim marşımız

Başbakan Yıldırım, İzmir Marşı’nı kullanan “hayır” cephesine seslendi. İzmir Marşı için “İstiklal mücadelemizi anlatan marş” tanımını kullanan Başbakan, “Bu marş, hepimizin” dedi

İzmir Marşı bizim marşımız
Gündoğdu Meydanı'nda geçtiğimiz Pazar günü, "Evet Platformu" tarafından Gündoğdu Meydanı'nda "Aşkımız Memleket, Millet İçin Evet" sloganıyla organize edilen İzmir Buluşması'nı değerlendiren AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, İzmir Marşı, 16 Nisan'daki halk oylaması ve İzmir ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İzmir Marşı'nı propaganda malzemesi yapan hayırcılara mesaj gönderen Başbakan Yıldırım, "İzmir Marşı bizim marşımız. İstiklal mücadelemizi anlatan bir marştır. İzmir Marşı'nı herhangi bir ideolojinin marşı yapmak İzmir'e de Türkiye'ye de haksızlık olur" dedi.İZMİR İLKLERİN ŞEHRİ
Evet Platformu tarafından düzenlenen ve son yılların İzmir'deki en geniş katılımlı mitingi olarak tarihe geçen İzmir Buluşması'ndaki ilgiden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın memnun olduğunu belirten Başbakan Binali Yıldırım "Doğrusu çok güzel bir miting oldu, Gündoğdu Meydanı'nda Gündoğdu'nun gözü tutulmuş diyelim" dedi. İzmir'i ilklerin şehri olarak tanımlayan Başbakan Yıldırım, "Hasan Tahsin, Kurtuluş Savaşı'nın ilk kurşununu İzmir'de attı ve başlayan mücadele zaferle sonuçlandı. İzmir'de ilk iktisat kongresine ev sahipliği yaptı. Telefon ve telgraf ilk kez İzmir'de kullanıldı. İlk ihracatın yapıldığı kent İzmir" diye konuştu.

AVRUPA'YA AÇILAN KAPI
İzmir'in Türkiye'nin Avrupa'ya açılan kapısı olduğunu vurgulayan Başbakan, "İzmir ilk çok partili hayata geçen yer. 1930'da Fethi Okyar'ın ilk mitingini yaptığı şehir İzmir. İzmir tek parti dönemini sona erdiren, Adnan Menderes ile demokraside çok partili hayatı başlatan şehir. İzmir'in ilkleri çok. İzmir Türkiye'nin 3. büyük şehri. İhracatı son 15 yılda 650 milyondan 8,5 milyara çıktı ama İzmir'in potansiyeli bundan daha fazla. İzmir'in sosyal yönü var. İzmir'in İzmirlilik kimliği var. Türkiye'nin her tarafından İzmir'de yaşayan hemşehrilerimiz var. Manisa'dan, Konya'dan, Mardin'den, Kars'tan, Sivas'tan, 81 vilayetimizden... Bir özelliği daha var İzmir'in İstanbul'dan farkı bu... İzmir'e gelenler 1,5 yıl içinde İzmirli oluyor, İzmirli kimliğine sahip çıkıyorlar. İstanbul'da biraz daha kendi geldiği ilinin değerlerini koruyarak yaşarlar" dedi. İzmir'de hoşgörünün hakim olduğunu söyleyen Yıldırım, "Kimse kimsenin ne yaptığı, ne giydiği, ne içtiğiyle meşgul olmaz. Şehirde böyle bir hoşgörü ve kardeşlik havası vardır. İzmir'in kadınları daha dinamiktir" dedi.
Başbakan Binali Yıldırım, bugün ve yarın İzmir'de çeşitli temaslarda bulunacak. Bugün esnaf temsilcileri ile kahvaltı yapacak olan Başbakan, Gaziemir ve Buca'da miting düzenleyecek. Programı kapsamında bugün İstanbul'da Erzincanlılar Derneği'nin toplantısına katılacak olan Başbakan Yıldırım tekrar İzmir'e dönerek yarın hemşeri dernekleriyle kahvaltı toplantıda biraraya gelecek ve Bornova ve Bayraklı'da miting gerçekleştirecek. Başbakan, son olarak İzmirli işadamları ile yemek yiyecek. Böylelikle Başbakan son 1 haftanın 5 gününü İzmir'de geçirmiş olacak.
BİZE ULAŞIN