Monoray olmadı tramvaya kısmet

İzmir Büyükşehir Belediyesi, hüsranla sonuçlanan monoray projesinin ardından İZBAN’ın Esbaş istasyonu ile Fuar İzmir arasındaki ulaşımı sağlamak için tramvayı gündemine aldı

Monoray olmadı tramvaya kısmet
İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZBAN'ın Esbaş istasyonu ile Fuar İzmir arasında ulaşımı sağlamak adına çözüm arıyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, övünerek "Türkiye'de ilk olacak" dediği monoray projesini yanlış maliyet hesabı yüzünden iptal etmişti. Yaklaşık 1 milyon lira harcayarak TEKFEN firmasına projelendirilen monorayın gerçek maliyetinin öngörülen maliyetten daha fazla olması nedeniyle ihaleye sayılı zaman kala fiyaskoyla sonuçlanan projede kamu kaynakları boşa harcanmıştı. Hüsranla sonuçlanan monoray projesinin ardından Büyükşehir Belediyesi, İZBAN'ın Esbaş istasyonu ile Fuar İzmir arasındaki 2,2 kilometrelik mesafe için alternatif projeleri gündemine aldığı öğrenildi.

4 YIL BOŞA GİTTİ
2013 yılından bu yana üzerinde çalışılan her türlü teknik ve bürokratik işlemleri tamamlanan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ÇED Raporu'na onay verilen monoray projesinin rafa kalması, süreci tekrar başa sardı. Böylelikle İZBAN'ın Esbaş istasyonu ile Fuar İzmir arasındaki ulaşım projesinde İzmir'in 4 yılı boşa gitmiş oldu. Uygulama projeleri yeniden yapılacak, böylece ulaşımda 4 yıllık süreç baştan yaşanacak.

Kocaoğlu ne demişti?
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Monoray, hesaplarımızda çok pahalı çıktı. Taşıyacağı yolcusundan İzmir'in ekonomisine, Fuar'ın işlevine katkısından çok daha ekonomik olarak pahalı geldi. Durdurduk projeyi. Başka formül arayışındayız. Fuar'ı ulaşım açısından başka türlü destekleyeceğiz" cümleleriyle öngörülemeyen yüksek maliyet nedeniyle ihalesürecine gelen mohoray projesini iptal ettiğini açıklamıştı.
BİZE ULAŞIN