İzmirliler katı atık bedeline isyan etti

Başbakan Binali Yıldırım’ın da önceki gün gündeme getirdiği İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin su faturalarına yansıttığı yüksek katı atık bedeliyle ilgili İzmirli esnaf ‘Soyuluyoruz” diyerek isyan etti

İzmirliler katı atık bedeline isyan etti
Başbakan Binali Yıldırım'ın, İzmirli esnaflar ile bir araya geldiği toplantıda gündeme gelen İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZSU'nun su faturalarına yansıttığı yüksek katı atık bedeli İzmirli'nin birinci gündem maddesi oldu. Katı atık bedelini alan Büyükşehir Belediyesi'ne sert tepki gösteren Başbakan Yıldırım'ın "Katı atık bedeli İzmir'de büyük sorun. Notumu aldım, İzmirliyi kimseye soydurmam. Siz emeğinizle kazanıyorsunuz bu parayı, kimseye yedirmem. Gerekeni yapacağım" sözleri sokaktaki vatandaşa ve esnafa umut oldu. Başbakan'ın yüksek katı atık bedeli için verdiği müjdenin ardından İzmirliler, bir an önce katı atık bedelinin kaldırılmasını istedi.

3 YILDIR SOYULUYORUZ
Egeli Sabah'a özel açıklamalarda bulunan İzmir Kahveciler Odası Başkanı İsmail Hakkı Kırdı, "Odamıza kayıtlı 3 bin esnafımız var. Hiç ödemiyorum diyen çay ocağı bile yılda bin 500 lira katı atık bedeli ödüyor. CHP'li Eskişehir Belediyesi, İstanbul, Kayseri, Aydın, Ankara Büyükşehir Belediyeleri bu parayı almıyor. İzmir korkunç bir şekilde alıyor. Kahvehaneler yıllık 2 bin 500 lira civarında katı atık bedeli ödüyor. 3 yıldır katı atık bedeli adı altında soyuluyoruz. 100 metrekarelik bir kahvehanede su tüketimi 140 lira. Atık su bedeli 171 lira. Bu paraların bizlere iadesini istiyoruz. 3 yıldır esnaf maalesef soyuluyor. İlçe belediyeler gelir gelsin diye bu rakamı belirlerken üst tavandan belirliyor. Sonra buradan elde edilen geliri de başka kalemlere aktarıyorlar. Katı atık toplama bedeli bizim canımızı acıtıyor. Sayın Başbakan'ın son açıklamasından kahveci esnafı olarak çok memnun olduk. Yeni düzenleme yapılması durumunda bir nebze olsun bizim giderlerimizde azalma olacağını düşünmekteyim. Başbakan'ımızın vermiş olduğu sevindirici haberden de çok memnun olduğumuzu belirtiyorum" dedi.

AYDA 200 LİRA ATIK BEDELİ
2 senedir çay ocağı işleten 2 çocuk annesi Berrin Sur, " Çalıştırdığımız çay ocağı 5 metrekare bile olmamasına rağmen ayda 189 ile 200 lira arasında su parası ödüyoruz. En son 166 lira su faturası geldi. Tükettiğim su bedeli 45 lira olmasına rağmen gelen fatura 166 lira. Bunun 66 lirası katı atık bedeli. Yıla vurduğunda bin 500, 2 bin lira katı atık bedeli ödüyorum" dedi. 20 yıldır çay ocağı işlettiğini söyleyen Nihat Al, "Aylık 200 ila 250 lira arasında su faturası geliyor. Bizi sıkıntıya düşüren tükettiğimiz su bedeli değil. Su bedeli ile birlikte bizlerden alınan ekstra paralar. Örneğin 61 lira su tüketmişim 200 lira fatura gelmiş. Bir an önce yeni düzenleme yapılmasını talep ediyoruz" dedi. 13 yıldır kahvehane işleten Ahmet Özgün, "Tükettiğimiz su bedeli 60 - 70 lira iken su faturalarına yansıtılan katı atık bedelleri bizim belimizi büküyor. Bir an önce katı atık bedelinin kaldırılmasını talep ediyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN