Ayşe teyze artık acı çekmeden gülüyor

Sol yanağındaki damarların sinirlere yaptığı baskı sonucu 11 yıldır gülerken dahi acı çeken 69 yaşındaki Ayşe Kır, uygulanan mikrocerrahi yöntemiyle acı çekmeden gülmeye başladı

Ayşe teyze artık acı çekmeden gülüyor
İzmir'in Beydağ ilçesine bağlı Yağcılar mahallesinde yaşayan 69 yaşındaki Ayşe Kır, 11 yıl önce sol yanağında aniden başlayan ağrılar nedeniyle zor günler geçirmeye başladı. Gülerken, yemek yerken, su içerken hayatının her aşamasında ağrılarla yaşamak zorunda kalan Kır, bu ağrılarına çözüm bulmak için farklı branşta birçok doktorun kapısını çaldıysa da kalıcı bir çözüm bulamadı.Yaşlı kadın, şifayı en sonunda, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde yapılan cerrahi müdahaleyle buldu. Tıpta çok nadir görülen ve yüzündeki sinire damarların baskı yapmasıyla ortaya çıkan "trigeminal nevralji" nedeniyle 11 yıldır ağrılarla yaşayan Ayşe Kır, mikrocerrahi yöntemiyle üst üste binen sinir ve damar arasına "yastık" diye tabir edilen bir doku parçası konularak, gülerken bile yaşadığı ağrılarından kurtuldu.

"Artık gülebiliyorum"
11 yıldır yaşadığı ağrılardan kurtulmak için büyük çaba harcadığını belirten Ayşe Kır, "Uyurken bile bir elimi yanağımdan çekemiyordum. Sol yanaktan bir ağrı başlıyordu, kulağıma kadar gidiyordu. Bu ağrı yüzünden gülemiyor, su içemiyor, yemek yiyemiyordum. Doktora gidiyordum bir hap veriyor geri geliyorduk o ilaçları bile içemiyordum, yüzüm yukarı doğru çekilmeye başlamıştı. Çocuklarımın araştırması sonrası Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesine başvurdum. Burada geçirdiği ameliyat sonrası sağlığına kavuştuğunu aktardı. Artık gülüp, yemek yiyebiliyorum. Su içtiğimde canım yanmıyor" dedi. Ayşe Kır'ı tedavi eden DEÜ Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü'nde görevli Doç. Dr. Hülagü Kaptan, söz konusu hastalığın 100 binde 5 görülen bir rahatsızlık olduğunu söyledi. 2 saatlik ameliyatın ardından hastayı 5'inci günde taburcu ettiklerini anlatan Kaptan, Ayşe Kır'ın kontrollerinde kendilerini gülerek karşıladıklarını ifade etti.
BİZE ULAŞIN