İzmir yine hatalı imalat kurbanı

Büyükşehir’in, Bayraklı’da geçtiğimiz yıl yenilediği parkın, ömrü 5 yıl olan tartan pisti 12 ayda paramparça oldu. Hatalı imalatın farkına varan Büyükşehir, tartan pisti baştan yapıyor

İzmir yine hatalı imalat kurbanı
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2016 yılı Nisan ayında Bayraklı Mansuroğlu Mahallesi'ndeki Hakan Ünal Parkı'nı milyonlarca lira harcayarak yeniledi. Düzenleme kapsamında 2 kilometre uzunluğundaki toprak koşu yolu, tartan piste çevrildi. Fakat hatalı imalatlar birçok projede olduğu gibi burada da kendisini gösterdi. Ortalama ömrü 5 yıl olan 2 kilometre uzunluğundaki tartan pist hizmete gireli 1 yıl bile olmadan yer yer parçalandı. Kullanılamaz hale gelen tartan pist üzerinde spor yapan vatandaşları da zaman zaman zor durumda bıraktı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ortaya çıkan durum karşısında çareyi tartan pistin parçalanan, kopan, yırtılan yerlerine yama yapmakta buldu. Durum böyle olunca ortaya tiraji komik görüntüler çıktı. Tartan pist deyim yerinde ise yamalı bohçaya döndü.

Paralar boşa gitti
Egeli Sabah geçtiğimiz Mart ayında "4 ayda yamalı bohçaya döndü" başlığı ile yaşanan skandalı manşetine taşıdı. Haberimizin sosyal medyada büyük ses getirdi. Haberimizin üzerinden 1 ay bile geçmeden Büyükşehir Belediyesi bu sefer de yama yaptığı tartan pisti tamamen sökmeye başladı. On binlerce liraya mal olan tartan pistle birlikte İzmirlinin parası da boşa gitti. Çevre sakinleri yaşananlara isyan ederek sorumluların cezalandırılmasını istedi. Belediye tarafından yapılan özensiz imalatın faturasının vatandaşa kesildiğini belirten vatandaşlar; "Olan yine vatandaşa oldu. Milletin vergileriyle hayata geçirilen tartan pist 1 yıl bile olmadan önce parçalandı ardından da söküldü." diyerek sorumluların cezalandırılmasını, ortaya çıkan zararın ise yine aynı kişilerden tahsil edilmesi istedi.

Şartnameye aykırı
Tartan pist skandalının altından şartnameye aykırı imalat çıktı. İddiaya göre çıkılan ihalede oluşturulacak tartan pist için 13 milimetre kalınlık öngörüldü. Fakat işi yapan firma 13 milimetre yerine tartan pisti 5 ila 7 milimetre arasında değişen kalınlıkta yaptı. Durum böyle olunca ortalama ömrü 5 yıl olan tartan pist henüz bir yıl bile olmadan parçalandı. Yine İzmirli'nin parası boşa gitti.
BİZE ULAŞIN