66 milyonluk fark neyin nesi Başkan?

İzmir Büyükşehir, opera binasının ikinci ihalesine çıktı. 4 ay önceki ilk ihalede 395 milyon lira olarak belirlenen muhammen bedelin ikinci ihalede 461 milyon liraya çıkması kafaları karıştırdı

66 milyonluk fark neyin nesi Başkan?
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 10 yılda ancak ihale aşamasına gelebildiği opera binası ihalesini geçtiğimiz ocak ayında teklif veren firmaların şartnameye uygun belge sunamadıklarını gerekçesiyle iptal etti. Yeni teklifler ilk ihalenin üzerinden 4 ay 10 gün geçtikten sonra, 26 Nisan 2017'de yeniden alındı. İlk ihalede 395 milyon lira olarak açıklanan muhammen bedel 4 firmanın teklif verdiği yeni ihale için bu sefer 461 milyon lira olarak belirlendi. İhale komisyonunun mali teklifleri değerlendirirken baz aldığı en önemli veri olan muhammen bedelin 130 günde 66 milyon lira farkla açıklanması kafa karıştırdı. Uzmanlar aradaki fark için "Kesinlikle normal değil" yorumu yaptı. Teklifleri 26 Nisan'da alınan ikinci ihalenin nasıl sonuçlanacağı merak konusu oldu.

UZMANLAR: NORMAL DEĞİL
İdarenin şartnameyi hazırlarken yapılacak imalatların maliyetlerini tek tek hesapladıklarını belirten uzmanlar, sonuca göre de bir muhammen bedel belirlediğini ifade etti. Uzmanlar, "Komisyon gelen teklifleri bu muhammen bedele göre belirler. Eğer verilene teklif muhammen bedelin çok altındaysa düşük fiyat sorgulaması yapılır. Çıkan sonuca göre karar verilir. İlk ihalede ya bir takım imalatlar yanlış hesaplandı ya da ilk şartnamede değişiklik yapılarak yeni bir takım imalatlar eklendi. Aksi takdirde iki muhammen bedel arasında bu kadar fark olması normal değil" yorumunda bulundu. Öte yandan ilk ihaleye göre firmaların verdikleri tekliflerde de değişiklikler gözlendi. İlk ihalede olduğu gibi ikinci ihaleye de Avusturyalı ortağı Waagner-Bıro Austria Stage Systems AG ile giren Çağdan Müh. Müt. San. ve Tic. A.Ş. ilk ihalede 379 milyon lira olan teklifini ikinci ihalede 429 milyon liraya çıkardı. İlk ihaleye Taca İnşaat ile giren Ermit, ikinci ihaleye Mapavri A.Ş. ile ortak konsorsiyum yaparak girdi. İlk ihalede 328 milyon 800 bin lira teklif veren Ermit, ikinci ihalede bu teklifini 337 milyon 490 bin liraya çıkardı. Bir önceki ihalede Ermit'le konsorsiyum yapan Taca İnşaat ise son ihalede A-Grup ile konsorsiyum yaparak 327 milyon 490 bin lira teklif sundu. İhalede son teklif ise Yenigün A.Ş. & Deda Şirketi konsorsiyumundan geldi. Konsorsiyum yeni ihalede komisyona 379 milyon 600 bin TL'lik teklif sundu. Komisyona sunulan 4 teklifin de muhammen bedelin altında kalması dikkat çekerken komisyonun nasıl bir karar vereceği merak konusu oldu.
BİZE ULAŞIN