Eşrefpaşa Hastanesi Bakanlığa devredilsin

Sağlık-Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Özgür Yıldırım, Büyükşehir’e bağlı Eşrefpaşa Hastanesi’nin daha verimli hizmet vermesi için Sağlık Bakanlığı’na devredilmesini istedi

Eşrefpaşa Hastanesi Bakanlığa devredilsin
SAĞLIK-SEN İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Özgür Yıldırım, Eşrefpaşa Hastanesi ile ilgili İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na önemli bir çağrıda bulundu. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Eşrefpaşa Hastanesi'nin tam kapasitesiyle çalıştıramadığını ve çalışanlarının mutlu olmadığını belirten Yıldırım, "Bu hastane daha verimli hizmet vermesi için Sağlık Bakanlığı'na devredilmelidir" dedi. Türkiye genelinde iki belediye hastanesinin olduğunu bunlardan birinin İzmir Büyükşehir'e diğerinin ise Ankara Büyükşehir'e ait olduğunu belirten Başkan Yıldırım, "Ankara'daki hastane kapatılırken, Türkiye'deki tek belediye hastanesi İzmir'dedir. Bu hastanenin siyasi rant amaçlı kullanılmaması için artık Sağlık Bakanlığı'na devredilmesi gerekmektedir. Hastanenin devriyle sağlığın tek elden yönetilmesi de sağlanacaktır. Eşrefpaşa Hastanesi şu anki haliyle atıl kapasite çalıştırılmaktadır. Hastanenin yoğun bakımları İzmir'deki sağlık sistemi içinde rantabıl olarak kullanılamamaktadır. Döner sermaye sisteminin olmadığı hastanede, hastanenin ihtiyaçlarının belediye encümenin kararlarıyla karşılanması sağlık sisteminin işleyişinde sorunlara yol açmaktadır" diye konuştu. Öte yandan belediye hastanesinde doktorların büyük bir bölümüne ek kaynak yaratmak için belediye şirketlerinde işyeri hekimliği vermek, çalışma barışını da bozduğunu belirten Yıldırım, "Eşrefpaşa Belediye Hastanesi konum olarak hastaneler bölgesinde yer almasına rağmen çevresindeki diğer kamu hastaneleri ile entgere çalıştırılamamaktadır. Kamu hastaneleri arasında sağlıklı bir koordinasyon sağlanırken, belediye hastanesi tamamen bu koordinasyonun dışında kalmaktadır. Bu durum hasta mağduriyetlere yol açmaktadır. Kamu sağlığının faydası açısından belediye hastanesinin bir an önce personelleriyle birlikte Sağlık Bakanlığı'na devredilmesi gerekmektedir. Sağlık Bakanımız Sayın Recep Akdağ, yıllar önce bu devir hususunda İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı'na çağrıda bulunmuştur. Biz de Sağlık Sen İzmir 1 Nolu Şube olarak bu çağrıyı yineliyoruz" dedi.

HASTANELER ÇAĞ ATLADI
Kamu hastanelerinin geçmiş 17 yıla bakıldığında çağ atladığını ifade eden Yıldırım, şöyle devam etti; "Üniversite hastaneleri kamu hastanelerinin çok gerisinde kalmıştır. Üniversite hastanelerinin de bakanlığa devri sağlanarak tek elden kaliteli sağlık hizmetinin önü açılmalıdır. Üniversite hastanelerinde çalışan ve iller arası yer değişikliklerinde sıkıntılar yaşanan sağlık personellerimizin de bu kapsamda sorunları çözüme kavuşmuş olacaktır. Böylece üniversite hastanelerimizde motivasyonu yüksek sağlık çalışanları olacaktır."
BİZE ULAŞIN