Tatilciler hafta sonu Ayvalık’a akın etti

Tatilciler hafta sonu Ayvalık’a akın etti

Hafta sonu tatilinin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü ile birleşip 3 güne çıkmasını fırsat bilen tatilciler, Edremit Körfezi’ne akın etti. Ayvalık ve çevre ilçelerdeki otellerde boş oda kalmadı

  • Egeli Sabah
  • Pazar 01.05.2017
Türkiye'nin önemli tatil merkezlerinden Edremit Körfezi'nde yer alan Edremit, Gömeç, Burhaniye ve Ayvalık ilçelerine, özellikle İzmir, İstanbul, Ankara ve Bursa'dan gelen tatilciler, otel, motel ve pansiyon gibi konaklama tesislerinde doluluk oranını yüzde 100'lere yaklaştırdı.Turistik konaklama tesisleri dışında, önemli oranda ikinci konutlara (yazlık) da ev sahipliği yapan bölgedeki hareketlilik trafiğe de yansıdı. Ege adalarında tatilini geçirmek isteyen tatilciler ise Ayvalık Deniz Hudut Kapısı önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Ayvalık Turizm Derneği Başkanı ve Ayvalık Turizm Geliştirme ve Hizmet Birliği (AYTUGEB) Genel Sekreteri Ümit Özgültekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, havaların son bir hafta içinde 27 dereceye yükselmesinin ilçede turizmin hareketlenmesini sağladığını söyledi.

Yüzde100 Doluluk
3 günlük tatili fırsat bilen yerli turistlerin bölgeye akın ettiğini vurgulayan Özgültekin, "Bölgede doluluk yüzde yüzlere yakın. Edremit Körfezi ilçelerinde birçok otelde yer yok. Bu durum nedeniyle önümüzdeki yaz sezonuna iyi bir giriş yapmayı bekliyoruz. İnşallah bu şekilde devam eder. Bu tatil turizm işletmeleri için can suyu anlamına geliyor. Ben 3 aylık sezonda Ayvalık'ta iyi bir turizm sezonu geçireceğimize inanıyorum." dedi. Edremit Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Nevzat Ergün, "Şu anda bölgemizdeki büyük, butik otel işletmecileriyle yaptığımız görüşmelerde tüm otel ve motellerin doluluk oranları hemen hemen yüzde 100'lere ulaşmış durumda. Bu da turizmcilerin yüzünü güldürdü. Bu da bu yıl yaz sezonunda dolu dolu bir turizm olacağını gösteriyor" dedi. Ayvalık Otelciler ve Pansiyoncular Derneği Başkanı Hatice Arga ise "İlçeye ülkemizin dört bir yanından ulaşım çok kolay ama baktığımızda yavaş yavaş yabancı turistlerin de gelmeye başladığını görebiliyoruz. Mesela şu anda benim pansiyonumda Danimarka, İngiltere, Fransa , Avustralya ve Kanada olmak üzere turistler gelmeye başladı" dedi.
BİZE ULAŞIN