Skandal vadiye inceleme kararı

Narlıdere’de 7 milyon lira değerindeki Yaşar Kemal Kültür ve Sanat Vadisi kötü imalat kurbanı oldu. Açılış öncesi yeşile boyanan ve daha sonra da toprak kayan vadi için İzmir Valiliği inceleme başlattı

Skandal vadiye inceleme kararı
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin sağladığı 5 milyon liralık maddi destek ile Narlıdere Belediyesi tarafından 2. İnönü Mahallesi'nde 7 milyon liraya hayata geçirilen Yaşar Kemal Kültür ve Sanat Vadisi, kötü imalat ve hatalı projelendirme kurbanı oldu. 4 Kasım 2016'da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katılımı ile hizmete giren ve açılış öncesi yeşil gözüksün diye boyandığı iddiası ile kamuoyunda tartışma konusu olan vadide geçtiğimiz şubat ayında meydana gelen sağanak yağışlar sonrası toprak kayması yaşandı. Vadiye ismini veren Yaşar Kemal Kültür Merkezi'nin hemen altındaki yamaçta bulunan kitle, toprağı tutması için üzerine serilen tel örgülere rağmen yağmur sularının etkisi ile aşağıda inşa edilen amfi tiyatroya doğru aktı.

ŞİŞİRME İMALAT SONUCU
CHP'li Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur'un prestij projeleri arasında yer alan kültür sanat vadisindeki amfi tiyatro ve parke taş döşemeler de şişirme imalattan payını aldı. Sahneyi çevreleyen betonarme yapı, atılan betonun kalitesiz olması nedeniyle elle ufalanacak duruma gelirken sahneyi çevreleyen duvarlardaki sıvalar da rutubet nedeniyle yer yer dökülüp kabardı. Yaşar Kemal Kültür Sanat Vadisi'nin son halini görenler büyük şok yaşadı. Egeli Sabah 7 milyon liraya mal olan skandal vadinin içler acısı halini geçtiğimiz şubat ayında 'Boyalı Vadide Beklenen Son' başlığı ile manşetine taşıdı. Kamuoyunda büyük yankı uyandıran haberimizin ardından Temiz İzmir Derneği, İzmir Valiliği'ne başvuruda bulunarak İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin de 5 milyon liralık maddi katkı sağladığı Yaşar Kemal Kültür Sanat Vadisi'nin ruhsata ve imar planına esas zemin etütleri bulunup bulunmadığını sordu. İzmir Valiliği de derneğin başvurusu üzerine konu hakkında ön inceleme başlattı. Şimdi tüm gözler valilikçe görevlendirilen teknik personelin yapacağı ön incelemeye çevrildi. Ön inceleme sonucunda eğer projenin imalatına başlanmadan önce imar planına ve ruhsata esas zemin etütlerinin belediyece yapılmadığı tespit edilirse başta Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur ve diğer sorumlu bürokratlar hakkında soruşturma açılabilecek.
BİZE ULAŞIN